Horses-Online.cz

Affirmed

Affirmed (www.dmtc.com)

Affirmed
(21.2.1975 - 12.1.2001)
Exclusive Native
(1965 - ?)
Won't Tell You
(1962 - ?)
Raise A Native
(1961 - ?)
Exclusive
(1953 - ?)
Crafty Admiral
(1948 - ?)
Scarlet Ribbon
(1957 - ?)
Native Dancer Raise You Shut Out Good Example Fighting Fox Admiral's Lady Volcanic Native Valor

Zdroje informací:

Příběh:

"A Affirmed dává svůj nos dopředu... Je to je Affirmed!" S těmito slovy hlasatel Chick Anderson uvítal v cíli Belmont Stakes jedenáctého vítěze americké trojkoruny v historii. Skvělý Affirmed ze sebe vydal všechno, aby byl v cíli dostihu před Alydarem, aby protnul pomyslnou cílovou pásku dříve než soupeř. Do té doby hodně lidí věřilo, že Alydar je přece jenom lepší. Po tomto dostihu však musela i dostihová veřejnost, ač nerada, protože povětšinou fandila Alydarovi, uznat, že ten lepší z dvojice ryzáků je subtilnější Affirmed...

Snad neexistují v historii turfu jiní dva koně, kteří by prosluli tolik vzájemnými urputnými boji na dostihové dráze, jako právě Affirmed s Alydarem. Oba dva měli zároveň příležitost porovnávat síly se Seattle Slewem a Spectacular Bidem, rovněž famóznímí koňmi. Proto, třeba na rozdíl od Cigara, který ke své smůle neměl vážnějšího soupeře na dráze a nebyl tedy doceněn, Affirmed se mohl ukázat opravdu v nejlepším světle a připravit tak spolu s Alydarem fanouškům dostihů krásné podívané...

A tak se stalo, že klisně, hnědce Won´t Tell You a hřebci Exclusive Native se 21. února 1975 narodil na floridské Harbor View Farm majitelům Loisovi a Patricii Wolfsonovým ryzák Affirmed. Jeho tec Exclusive Native získal Sanford Stakes, Arlington Classic a další dva starty, umístil se v Hopeful Stakes, Saratoga Special, Arlington-Washington Futurity, Swaps Handicap atd. Jeho matka Exclusive, dcera vynikajícího Equipoiseova syna Shut Out získala 4 vítězství z deseti startů. Matka Affirmeda, Won´t Tell You, pochází z rodiny 23b a 5x zvítězila. Otec matky, Crafty Admiral, byl skvělý, zvítězil 18x. Matka Affirmedovy matky, Mahmoudova vnučka, získala též 5 vítězství, ale z 26 startů. Jinak v poslední generaci v čtyřgeneračním rodokmenu figurují koně jako: Equipoise, Sir Gelehad III., War Admiral, či Mahmoud. Původ dával tušit skvělou budoucnost, ale pak přišla zpráva, že se na Calumet narodil krásný ryzáček Alydar, který byl rovněž hned od narození předurčen k úspěchu. Měl vynikající původ - jeho otcem byl šampión dvouletých roku 1963 a vynikající plemeník Raise A Native a matkou klisna Sweet Tooth (On And On), která již dala před Alydarem život výborné klisně Our Mims. Bylo zřejmé, že oba hřebci na sebe dříve nebo později narazí a jen málokdo se odvažoval hádat, který z nich nakonec bude lepší...

Do tréninku byl Affirmed zařazen k Lazu Barreovi a roku 1977, jako dvouletý, se objevil poprvé na dráze. Z devíti startů zvítězil 7x. Není těžké uhodnout, kdo má na svědomí obě jeho porážky. Ano, byl to ryzák Alydar, který toho roku startoval 10x a 5x zvítězil. No a 4x si jeho skalp odnesl právě Affirmed. Své kordy prvně skřížili v Youthful Stakes, debutující Alydar dobíhá dobře pátý a Affirmed vítězně. Ale Alydar si své páté místo vynahradí v červnu, v Great American Stakes, kde se vyřádí a poráží Affirmeda o tři délky (i když Affirmed nesl o 5 liber více). Skóre se vyrovnává. Affirmed pak vítězí o 7 délek Hollywood Juvenile Championship Stakes v čase 1:09.1 a v srpnové Sanford Stakes. V Hopeful Stakes se sešel opět s Alydarem, ale i tentokrát nechává Alydara za sebou. Z úctyhodné vzdálenosti se na zádě obou dívá třetí Regal and Royal v čase 1:15,2/5. Další dostih je Futurity Stakes, kde se opakuje tentýž doběh. Alydar si toto nedá líbít a na Affirmeda vyrukuje v Champagne Stakes. I když vítězí jen o hlavu, vítězství to je a počítá se. V Laurel Futurity má Affirmed štěstěnu zase na své straně a vyhrává, třetí je tentokrát Star De Naskra. Affirmed získal titul Nejlepší dvouletek USA.

Začátkem roku 1978 se zdá, že jako tříletý bude lepší Alydar, který zvítězil ve Flamingo Stakes i ve Florida Derby a Bluegrass Stakes. Zatímco Affirmed vyhrává v San Felipe Stakes. Jenže, oba skvělí ryzáci mají před sebou Kentucky Derby... Na start dostihu se postaví 11 koní a Alydar jako favorit. Opět se rozpoutá boj jen mezi Affirmedem a Alydarem. Jakkoli měl Alydar jaro skvěle rozjeté, zde zůstává Affirmedem poražen o 1 a půl délky. Za oběma dobíhá pak Believe It a Darby Creek Road. V Preakness přebírá roli favorita Affirmed a doběh je stejný jako v předchozím dostihu. Affirmed tentokrát vyhrává ale jen o krk. V Belmont Stakes si Affirmed dělá zálusk na trojkorunu, ale Alydar mu ji nehodlá naservírovat tak snadno.I když se skoro zdá, že je rozhodnuto a diváci na tribunách začínají jásat, začne se na Affirmeda dotahovat Alydar. Hlava-hlava se řítí docíle a Affirmed má nakonec přece jen o trošičku sil víc, v cíli je doslova o hlavu, ale trojkoruna je jeho! Za Alydarem pak s odstupem 13 (!) délek dobíhá zbytek pole. V historii amerického turfu se snad nenašel větší smolař než Alydar... který za vítězem trojkoruny doběhl ve všech třech dostizích druhý!

Affirmed je jako rozjetý vlak a vyhrává Jim Dandy Stakes. V dalším dostihu, Travers Stakes, už na něj zase čeká Alydar a na drama je zaděláno. Affirmed s Pincaym v sedle Alydara silně najel. Ten následně vypadl z tempa a doběhl druhý. Affirmed byl diskvalifikován pro poškození soupeře a Alydar korunován vítězem. Vítězství s příchutí pelyňku... I další Affirmedův start sliboval drama, když se měl setkat s dalším trojkorunovaným Seattle Slewem ve Woodward Stakes. Žádný zázrak se bohužel nekonal a Seattle Slew lehce Affirmeda poráží. V Jockey Club Gold Cupu se čekal další souboj Seattle Slewa s Affirmedem, jenže rybník všem vypálil nenápadný Exceller. Affirmed se ani neumístil. Ovšem titul Nejlepší tříletek a Kůň roku mu náležel právem.

Čtyřletý Affirmed se na dráze objevil celkem 9x. Sezonu zahájil dvěma prohrami, v Malibu Stakes byl třetí a v San Fernando druhý. Pak už následovala série sedmi vítězství. V novém traťovém rekordu vyhrál Santa Anita Handicap, California Stakes, Charles H. Strub Stakes. V červnu v Hollywood Gold Cup se zátěží 132 liber porazil skvělého itala Sirlad, který nesl o 12 liber méně. Čas byl 1:58.2. V září putoval Affirmed na východ, kde absolvovar pár prestižních a tradičních dostihů pro starší koně. Bez problému vyhrál Woodward Stakes a v Jockey Club Gold Cupu prozměnu porazil slavného Spectacular Bida. Ještě získal Woodward Stakes a umístění v San Felipe Stakes a Malibu Stakes. Na konci sezony na něj čeká titul Nejlepší starší a opět i Kůň roku.

Poté Affirmed odchází do chovu a očekává se jeho skvělé potomstvo, ale zde z jeho stínu vystupuje Alydar, který je jako plemeník nesporně úspěšnější. Přesto dal Affirmed pár skvělých koní jako Flawlessly, Zoman, Peteski, Quiet Resolve, Affirmed Succes či Bint Pashu. Jeho dcery daly zejména Balanchine, Mystery Storm či Narita Top Road.

Affirmedova životní pouť skončila 12. ledna 2001, kdy byl ve věku 26 let utracen na Jonabell Farm v Lexingtonu (Kentucky).

Celkem si Affirmed odnesl 2x titul Kůň roku a dále po jednom tituly Nejlepší dvouletek, Nejlepší tříletek a nejlepší tříletý. V žebříčku Top-100 nejlepších koní USA 20. století figuruje na 12. místě a jeho jméno najdete i v Síni slávy.

Některé Affirmedovy starty:

Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,5 Známkovalo: 76 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Affirmed na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
1977297200343 477USD
19783118201901 541USD
19794971101 148 800USD
Celkem29225112 393 818USD
Galerie obrázků - Affirmed
Popis: Affirmed Popis: Affirmed
Foto: Al Brodsky
Zdroj: www.thoroughbredchampions.com
Popis: Affirmed
Zdroj: www.championsgallery.com
Popis: Krásná ukázka věčného rivalství Alydara (vlevo) s Affirmedem
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003