Horses-Online.cz

Alydar

Alydar si užívá ranní sprchu (Jezdectví)

Alydar
(1975 - 1990)
Raise A Native
(1961 - ?)
Sweet Tooth
(1965 - ?)
Native Dancer
(1950 - ?)
Raise You
(1946 - ?)
On-And-On
(1956 - ?)
Plum Cake
(1958 - ?)
Polynesian Geisha Case Ace Lady Glory Nasrullah Two Lea Ponder Real Delight

Zdroje informací:

Příběh:

Alydar byd hned od narození předurčen k úspěchu. Měl vynikající původ - jeho otcem byl šampión dvouletých roku 1963 a vynikající plemeník Raise A Native a matkou klisna Sweet Tooth (On And On), která již dala před Alydarem život výborné klisně Our Mims.

Navíc spatřil hřebeček světlo světa na přeslavné Calumet Farm, kterou ve 40. letech proslavila jména trojkurunových vítězů Whirlawaye a Citationa. Po druhé světové válce však sláva červenomodrých barev Calumetu poněkud pohasla, a tak Alydar nesl na bedrech od samého začátku své kariéry nemalou zátěž očekávání a nadějí svých majitelů.

Mohutný ryzák se s ní vypořádal více než dobře, ale k cestě k ještě větší slávě mu zabránil důvod jménem Affirmed. Rovněž ryzák a ze stejné hřebčí linie (Raise A Native byl jeho dědem), Affirmed se stal Alydarovi osudným a jejich vzájemná rivalita je již jednou z legend dostihového sportu. Oba hřebci měli v sobě vše, co dělá šampióna šampiónem, tedy ranost ve dvou letech a tvrdost a vytrvalost ve třech. Affirmed neměl Alydarovu ohromující akceleraci, ale byl zřejmě bojovnějším koněm.

Jako dvouletý startoval Alydar desetkrát a pětkrát zvítězil. Čtyři z jeho porážek měl na svědomí Affirmed. Sešli se spolu hned v prvním životním dostihu, Youthful Stakes. Alydar doběhl dobře pátý a Affirmed vyhrál. Potom Alydar lehce vyhrál dostih pro nezvítězivší a znovu se střetl s Affirmedem v Great American Stakes. Tam dokonale využil pětilibrové úlevy a o 3 1/2 délky rozhodl dostih pro sebe. Následovala prvenství v Tremont Stakes a v Sapling Stakes a další střetnutí s Affirmedem, čerstvě ověnčeným triumfem v kalifornském Hollywood Juvenile Championship. V Hopeful Stakes v Saratoze startovali oba se stejnou váhou a Affirmed měl navrch o 1/2 délky, stejně jako v belmontských Futurity Stakes, i když tam byl mezi oběma rozdíl pouhého nosu.

Alydarova pomsta přišla v Champagne Stakes na blátivé dráze. Sledoval svého rivala až do poloviny cílové rovinky, kde ho krátkým zrychlením předstihl a zvítězil o 1 1/4 délky. Posledním střetnutím obou hřebců ve dvou letech byl Laurel Futurity, kde se rozhodlo o titulu dvouletého šampióna. Tempo zpočátku udával Star de Naskra (pozdější nejlepší americký sprinter) a po osmi stech metrech byl vysřídán Aldydarem, Affirmed se však v žádném případě nevzdával, postupně snižoval ztrátu a nakonec vyhrál o krk. Dostih i titul šampióna. Alydar pak startoval ještě jednou v Remsen Stakes, překvapivě však prohrál s hřebcem Believe It.

Trenér John Veitch se rozhodl vzít Alydara na zimu na Floridu, zatímco Affirmed putoval na druhou stranu kontinentu, do Kalifornie. Jejich cesty se měly sejít až první sobotu v květnu při Kentucky Derby. Do toho však bylo v té době ještě daleko. Po pohodlném vítězství v menším dostihu se Alydar postavil na start Flamingo Stakes, kde ho opět čekal Believe It. Ten však neměl tentokrát svůj den a skončil čtvrtý za lehkým vítězem Alydarem. To ve Florida Derby mu byl již důstojnějším soupeřem, na počátku rovinky s ním vydržel jít chvíli hlava hlava, potom se však přece jen calumetský hřebec prosadil, tentokrát o dvě délky. Posledním Alydarovým dostihem před Derby byly Bluegrass Stakes v kentuckém Keenelandu. Hřebec pomaleji odstartoval, na protihlehlé rovince však rychle minul všechny soupeře a vyhrál nikým neohrožován o 13 délek.

Ani Affirmed v Kalifornii nezahálel a také vyhrál všechny své přípravné dostihy - San Felipe handicap, Santa Anita Derby i Hollywood Derby. Alydar odstartoval v Kentucky derby jako favorit, ale dráha v Churchill Downs mu zřejmě příliš nesedla. Po startu byl příliš daleko vzadu a když se konečně dostal k útoku, bylo již pozdě. Na Affirmeda, který absolvoval pohodový dostih blízko špičky, mu v cíli scházelo 1 1/2 délky. Preakness Stakes, druhý stupeň trojkoruny o dva týdny později, měly podobný scénář, byť byl mezi oběma soupeři jen krk. Affirmed opět ovládl špičku, zatímco Alydar útočil z hloubi pole. Čtyřista metrů před cílem ztrácel už jen 1/2 délky, ale na vítězství přece jen nedosáhl.

Belmont Stakes přilákaly na start kromě dvou hlavních protagonistů jen tři další koně. Jak to již v malých polích bývá, nechtělo se nikomu příliš do čela, a tak se v pomalém tempu ujal vedení Affirmed. Dvanáct set metrů absolvovali koně za velice pomalých 1:14 a v té době se Jorge Velasques v Alydarově sedle rozhodl dostih zrychlit. Druhou polovinu absolvovali oba hřebci hlava-hlava, ostatní byli daleko vzadu. V cílové rovince získal Alydar těsné vedení a Affirmed na pobídky tehdy osmnáctiletého Steva Cauthena z pravé strany nereagoval. Ten si však, naneštěstí pro Alydara, zachoval chladnou hlavu, přehodil si bičík do levé ruky a za obrovského řevu diváků začal Affirmed na Alydara získávat půdu. Těsně před cílem získal vedení a zvítězil o hlavu. Nikdy předtím ani potom nebyl žádný kůň druhý ve všech třech dostizích trojkoruny.

Tři těžké dostihy v krátkém časovém intervalu nazanechaly na mohutném Alydarovi žádné stopy a již za šest neděl po Belmont Stakes vyhrál hřebec lehce Arlington Classic. Stejně dobrý výkon podal i v Saratoze ve Whitney Handicapu a nebylo pochyb, že je na jubilejní, desáté střetnutí s Affirmedem v Travers Stakes dobře připraven. Jako obvykle se dostal Affirmed do vedení již na protilehlé rovince a Alydar se dotahoval, tentokrát však u vnitřní bariéry. Už se zdálo, že se bude konat repríza boje z Belmont Stakes, pak ale vybočil Affirmed doleva, čímž Alydara na bariéře dokonale uzavřel. Ten málem upadl, přesto však ještě stačil doběhnout druhý. Byl však Affirmedem evidentně poškozen, a tak byl rozhodčím prohlášen vítězem. Jak se později ukázalo, byly Travers Stakes jejich posledním vzájemným střetnutím. V přípravě na Marlboro Cup Handicap se totiž Alydar zranil a do konce roku již neběhal. Celkové skóre jejich rivality se tedy zastavilo na výsledku 3:7 v Alydarův neprospěch. Jednoznačně hůře pro něj vyzněla i čtyřletá kariéra, během níž získal jen vítězství v Nassau County handicapu a několik umístění, zatímco Affirmed vyhrál, co se dalo, a byl podruhé zvolen Koněm roku.

V roce 1980 odešli Alydar i Affirmed do chovu a díky lepšímu původu byl odborníky favorizován Alydar. Předpovědi dolšly tentokrát svého naplnění a Alydar konečně překročil Affirmedův stín. Ani ten rozhodně nebyl špatným plemeníkem, avšak Alydar se výsledky svých synů a dcer zařadil do elitní vrstvy koní typu Nijinského, Mr Prospectora či Danzinga.

O svých plemenických kvalitách přesvědčil Alydar hned prvním ročníkem, ve kterém byly dvě nejlepší klisny, Athea a Miss Oceana. Alydar se stal šampiónem plemeníků s prvním ročníkem na dráze a konečně tak získal titul, který mu jako dostihovému koni tak dlouho unikal. Druhý Alydarův ročník byl ještě lepší než ten první. Obsahoval hned čtyři Gr.1 vítěze v čele s Turkomanem. Ten, ač tmavý hnědák, připomínal Alydara fyzicky i stylem běhání. Mezi jeho největší úspěchy patří Marlboro Cup Handicap a druhé místo v Breeders´ Cup Classic. Ještě lepší mohl být možná Saratoga Six, jeho slibnou kariéru (ve čtyřech startech neporažen) však zastavilo zranění. Natrvalo se do turfových análů zapsala i klisna Endear, která sice vyhrála "jen" Hempstead Handicap, v chovu se ale blýskla vynikajícím mílařem Lurem (Danzing), dvojnásobným vítězem Breeders´ Cupu.

Dalším šampiónem v Alydarově produkci byl Alysheba, pocházející z hřebcova čtvrtého ročníku. Stejně jako Turkoman byl Alysheba později dozrávajícím dvouletkem, i když uměl dost na třetí místo v Breeders´ Cup Juvenile. První tři měsíce tříleté kariéry se mu moc nevyvedly, ale vše napravil vítězstvím v Kentucky Derby, když překonal najetí v cíli druhým Bet Twicem v polovině cílové rovinky, které ho doslova srazilo na kolena. Alysheba vyhrál i Preakness Stakes (Bet Twice opět druhý), na trojkorunu se mu však dosáhnout nepodařilo. V Belmont Stakes doběhnul totiž až čtvrtý, z vítězství se tentokrát radoval Bet Twice. Pokles formy to byl však jen přechodný, jak dokazují vítězství v Super Derby a druhé místo, jen nos za Ferdinandem (Nijinsky) v Breeders´ Cup Classic, Woodward Handicapu či Santa Anita Handicapu, a byl zvolen Koněm roku. Na výhrách získal Alysheba svým majitelům 6 679 242 dolarů a to je na západní polokouli dodnes nepřekonaný rekord.

Skutečně výjimečný byl šestý Alydarův ročník, ve kterém byli Easy Goer, Cacoethes a Alydaress. Easy Goerova kariéra v mnohém připomínala Alydarovu. Jako dvouletý sice neměl žádného vážnějšího soupeře a i přes porážku v Breeders´ Cupu byl zvolen nejlepším dvouletým hřebcem, ale ve třech letech, přestože vyhrál plných 6 Gr.1 dostihů včetně Belmont Stakes a Travers Stakes, se musel třikrát sklonit před uměním Sunday Silence (Halo) - v Kentucky Derby, Preakness Stakes a Breeders´ Cup Classic. Easy Goer zůstal na dráze i jako čtyřletý, ale špatný zdravotní stav mu dovolil jen tři starty, ve kterých získal dvě vítězství (mj. Suburan Handicap) a třetí místo v Metropolitan Mile. Tam byl jako horký favorit poražen v té době ještě nepříliš známým ex Francouzem Criminal Typem, svým o rok starším paternitním polobratrem. Criminal Type získal také skalp Sunday Silence v Hollywood Gold Cupu a to, spolu s prvenstvím v Pimlico Special a Whitney handicapu, rozhodlo o jeho zvolení Koněm roku 1990.

Přes velké úspěchy v Americe se Alydarovo potomstvo v Evropě nikdy doopravdy nechytilo. Výjimkou potvrzující pravidlo byl Cacoethes, který málem porazil superhvězdu Nashwana v King George VI and Queen Elizabeth Stakes a Alydaress. Ta v poměrně krátké dostihové kariéře stačila vyhrát ceněné Ribblesdale Stakes a potom i Irish Oaks.

V listopadu 1990 se do světa rozletěla smutná zpráva, že Alydar musel být ve věku pouhých 15 let utracen. Ve svém boxu totiž vykopl tak nešťastně, že si přivodil frakturu zánártní kosti na pravé zadní noze. Hřebec byl okamžitě operován, ale po operaci si zlomil stehenní kost na téže končetině a jiné východisko již bohužel nebylo.

Alydar svými chovnými úspěchy vrátil Calumet Farm po 40 letech opět na výsluní světového turfu, po jeho smrti se však ukázalo, na jak vratkých nohách hřebčín stál. Když vyschl mohutný pramen příjmů z Alydarových připouštěcích poplatků, nezbylo Calumetu nic než dluhy. Farma vyhlásila bankrot, rozprodala všechny své koně a po nějaký čas dokonce nebylo jisté, zda zůstane ve stávající podobě zachována. Nakonec ji však pro další chov zachránil charismarický polský rodák Henryk de Kwiatkowski.

Některé Alydarovy starty:

Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,4 Známkovalo: 65 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Alydar na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
1977210540285 026USD
1978310730565 071USD
197946221107 098USD
Celkem261491 957 195USD
Galerie obrázků - Alydar
Zdroj: www.championsgallery.com
Popis: Alydar vítězí nad Affirmedem v Champagne Stakes
Zdroj: TB-Gallery
Popis: Alydar před posledním dostihem trojkoruny - Belmont Stakes
Zdroj: www.dmtc.com
Popis: Alydar v akci
 
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003