Horses-Online.cz

Imperiál

Imperiál (časopis Jezdectví)

Imperiál
(14.2.1960 - ?)
Imi
(1953 - ?)
Hurry
(1952 - ?)
Intermezzo
(1944 - ?)
Minci
(1944 - ?)
Canot
(1935 - ?)
Huanguelen
(1933 - ?)
Caissot Alcyone Mannamead Rawena Nino Canalette Blenheim II Pommade Divine

Zdroje informací:

Příběh:

Imperiál je jedním z fenomenálních maďarských koní, jehož hvězda zazářila jasně na maďarském dostihovém nebi a ne jen na něm. Imperiálova skvělá kariéra vzbudila pozornost chovatelů plnokrevníků nejen v Maďarsku, ale i v zahraničí. Význam chovatelského úspěchu, který Imperiál bezesporu představoval, je o to vzácnější, že spadá do doby, kdy se chov plnokrevníků v Maďarsku "vzpamatovával" z trosek války.

Imperiál se narodil 14. února 1960 ve zámém hřebčíně Kisbér, ve kterém se narodil a podle něhož byl pojmenován další výtečný maďarský kůň Kisbér. Matka byla Hurry (Canot - Huanguelen), která na maďarských drahách slavila úspěchy. Pocházela z hřebčína Razza del Soldo v Pize a do Maďarska se dostala roku 1958. Otec Imi se narodil v Maďarsku a na dostihových drahách měl rovněž vynikající výsledky, získal například maďarské Derby. Imperiál byl vysloveně krásný kůň - ryzák se širokou lysinou a nohami bílými po hlezna (resp. kolena). Přesto první dojem nebyl nejlepší a změnil se až později - zařezením Imperiála do tréninku, kde vynikal nad vrstevníka a jeho pohyb se vyznačoval kmihem. Vždy cválal v čele skupiny.

Jako jeden a půl letý byl přidělen na budapešťskou dostihovou dráhu k trenéru Zachariášovi Aperianovovi. Debutoval v domácí ceně Balatonu na 1000 metrů, kde rovnou zvítězil v čase 0:59,8. Po dalších dvou domácích vítězstvích startoval ve 2 dostizích v Praze, které oba vyhrál, když se mu ostatní koně dívali na záď s odstupem 9 délek. Na podzim startoval ještě ve Vídni, kde vyhrál Cenu Rakouska a dvouletou sezonu ukončil neporažen.

Tříletý Imperiál startoval celkem 10x. V dostizích před Velkou cenou Baden-Badenu startoval v Ceně Förstennberg Rennen. Na vnitřní straně dráhy byl čerstvě navezený měkký, hluboký pás. Jezdci se předem domluvili a obávaného Imperiála sem natlačili, následkem čehož zůstal v tomto dostihu bez umístění. Ve Velké ceně Baden-Badenu se Imperiál rovněž neradoval z vítězství. Bojoval s Espressem z Anglie a doběhl o 3/4 délky druhý. Po podání protestu majitele francouzského Whippowilla však byl posunut až za něj, tedy na 3. místo. I toto umístění však bylo skvělé, protože rozdíl mezi prvním a třetím koněm v cíli byl jen délkový. Následující něděli startoval Imperiál ve Velké ceně poháru národů na 2800 metrů, kde za nepříznivého počasí a hustého deště vyhrává o 9 délek. O výkonech Imperiála se dozvědeli pořadatelé Washington D.C. International a tak ryzák dostal příležitost poměřit síly se světovou špičkou. Mezi 11 koňmi doběhl na 7 místě a před ním byly takové hvězdy jako Mongo, Kelso, Wyrcos, Espresso, Misti, Iwory Tower. Když zrekapitulujeme Imperiálovu 3-letou sezonu, zjistíme že zvítězil v sedmi z deseti startů, z čehož i v rakouském a maďarském derby.

Jako čtyřletý startoval v devíti dostizích a 6x vyhrál. Naposledy zvítzězil v zahraničí ve Švédsku. Do chovu odešel Imperiál s 20 vítězstvími z 25 startů. V chovu si vedl rovněž skvěle. Kariéru plemeníka započal v maďarském hřebčíně Diospuszta roku 1965. Během 20 let svého působení v chovu, tedy až do roku 1985 získal 10 titulů šampiona a osm jeho potomků zvítězilo v maďarském derby. Jmenujme si alespoň některé: Prince Ippi, Immer, Quintal, Isztopirin, Ijász, Bálbao a mnoho dalších.

Všechny Imperiálovy starty:

Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1 Známkovalo: 35 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Imperiál na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
1962277000
19633107012
19644106202
Celkem2720214  
Galerie obrázků - Whirlaway
Zdroj: www.dmtc.com
Popis: Imperiál na dráze
Vaše reakce k článku
K tomuto článku ještě nebyla přidána žádná reakce ...
Datum poslední změny: 24. prosince 2003