Horses-Online.cz

Pretty Polly

Pretty Polly (TB-Heritage, www.tbheritage.com)

Pretty Polly
(1901 - ?)
Gallinule
(1884 - ?)
Admiration
(1892 - ?)
Isonomy
(1875 - ?)
Moorhen
(1873 - ?)
Saraband
(1883 - ?)
Gaze
(1886 - ?)
Sterling Isola Bella Hermit Sister to Ryshworth Muncaster Highland Fling Thuringian Prince Eye-Pleaser

Zdroje informací:

Příběh:

Životní pouť Pretty Polly se podobá pohádce o Popelce. O tuto klisničku se neucházel žádný boháč, neboť původ ani jednoho z jejích rodičů nesliboval mimořádné výkony. Matka Admiration nevynikala ani na dráze a roku 1900 byla poslána k hřebci Gallinule, který byl ze stejné dostihové kategorie jako matka Pretty Polly. Byl podceňovaným hřebcem a až Pretty Polly mu přinesla zaslouženou slávu.

Ryzka Pretty Polly se narodila roku 1901 a byla nevzhledná a nápadně huňatá - spíše než ušlechtilého plnokrevníka připomínala koníka některého z primitivních plemen. Mezi ostatními koňmi působila tragikomickým dojmem a tak si od škodolibých ošetřovatelů vysloužila posměšné označení - Pretty Polly (hezká Polly). Jako roční klisna změnila majitele a octla se v rukou trenéra Gilpina. Ten se rozmýšlel, zda má Polly vyřadit rovnou, nebo použít jako pracovního koně. No a nakonec ji, spíš pro legraci, přihlásil do dostihu v Sandownu. Jelikož Pretty Polly byla navíc neuvěřitelně líná, posadil se stranou na tribunu a čekal na nejhorší. Ovšem Polly se po startu zvědavě rozběhla s ostatními koňmi po travnaté dráze. Průběh dostihu ji kupodivu zaujal a zjevně začal bavit. Žokej v jejím sedle očekával, že své soupeře bude sledovat z uctivého povzdáli, tím spíš se však nestačil divit, když klisna pod ním začala přidávat. V druhé půli se tak rozpálila, že zcela vyjevený Gilpin sjel z tribuny a uháněl k cílové věži, aby se přesvědčil, že se mu to jen nezdá. Vysmívaná Pretty Polly kolem něho prolétla jako jasná vítězka a druhý v cíli, lídr ročíku John O´ Gaunt na ni ztrácel 100 metrů. Užaslý majitel klisny, major Loder stál v dostihové lóži a tázavě zíral na Gilpina. Trenér jen bezradně pokrčil rameny. Tak se uvedla Pretty Polly, nehezká a podceňovaná klisna.

Do konce sezony znemožnila Pretty Polly své dvouleté soupeře ještě 8x a to konkrétně v Mersey Stakes, National Breeder´s Cup Produce Stakes, Champagne Stakes, Autumn Breeder´s Foal Stakes, Criterion Stakes, Moulton Stakes a Middle Park Stakes. Tímto vyhrála 9 dostihů v řadě a neporažená odešla na zimní odpočinek (do 2000 Guineas ani derby nebyla přihlášena). Zimu přečkala Pretty Polly tak, jak byla zvyklá, oblíbeným lenošením.

Do tříletého ročníku nastupovala úplně proměněná - z nepěkné huňaté kobylky se totiž "vyklubala" pohledná, vyspělá ryzka s velkou bílou hvězdou na čele. Gilpin s majorem se po loňské sezóně nezdráhali přihlásit ji do zkoušek nejdůležitějších - do klasických dostihů. V One Thousand Guineas lehce porazila Leucadii a Flammu. Poté zvítězila v Epsom Oaks a o pět délek deklasovala v Nassau Stakes Kings Favoura II a Dark Lanterna II. Poté si ještě vyhrála Coronation Stakes, a pak už bylo na obzoru St. Leger. Nikoho ze soupeřů nenechala na pochybách, s kým mají tu čest a zdemolovala i čerstvého derbyvítěze St. Amanta rozdílem třídy. Patnáctým vítězstvím se stalo to v Park Hill Stakes. Poté putovala do Francie, kde však byli favoriti Ajax, Gaius a Gouvernaut ze srachu před Polly škrtnuti. Pretty Polly však nebyla úplně fit, což mělo na svědomí zdlouhavé cestování lodí a vlakem. I tak odstartovala jako favoritka a měla se utkat se Zinfandelem, přemožitelem Sceptre a trojkorunovaného Rock Sanda. Překvapivě však nebojovala s ním, ale s absolutním outsiderem, který nesl o 5 kg méně a... prohrála. Pretty Polly, zvyklá vyhrávat, smutně svěsila hlavu...

Polly se vrátila domů a jako čtyřletá opět všem ukázala, že francouzská porážka byla jen náhodná shoda okolností. Psal se rok 1905 a Pretty Polly zvítězila v The Limelkin Stakes, The Jockey Club Cup a na její záď se z povzdáli tří délek díval Zinfandel a Gaiuse v Coronation Cupu. V Epsomu vyběhla traťový rekord, který nebyl překonán dalších 60 let. A jelikož se Pretty Polly v tomto dosihu zranila, do konce sezóny již nevyběhla.

Pětiletá Polly získala Champion Stakes, Coronation Cup, Jockey Club Cup a jeden menší dostih. Posledním, bohužel smolným dostihem, byl Ascot Gold Cup, kde po chybách jezdce prohrála s Bachelor´s Button. Poté z dráhy odešla definitivně, protože utrpěla další zranění.

Neuvěřitelná Pretty Polly odešla do chovu se skvělou statistikou - z 24 startů 22 vyhrála a to na tratích od 1000 do 3600 metrů. Ani v chovu nezklamala, když dala řadu skvělých koní - Baby Polly, Dutch Mary, Molly Desmond. Z rodiny Pretty Polly pocháhí nejeden vynikající kůň, a tím se "popelka" nesmazatelně vepsala do historie turfu.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,3 Známkovalo: 59 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Pretty Polly
Popis: Pretty Polly
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003