Horses-Online.cz

Secretariat

Secretariat
(30.3.1970 - 4.10.1989)
Bold Ruler
(1954 - ?)
Somethingroyal
(1952 - ?)
Nasrullah
(1940 - ?)
Miss Disco
(1944 - ?)
Princequillo
(1940 - ?)
Imperatrice
(1938 - ?)
Nearco Mumtaz Begum Discovery Outdone Prince Rose Cosquilla Caruso Cinquepace

Zdroje informací:

Příběh:

Mohutný ryzák, přezdívaný důvěrně Big Red, se stal počátkem sedmdesátých let ve Spojených státech doslova národním hrdinou a jeho skvělé výkony na dostihové dráze nechávaly Američanům alespoň na okamžik zapomenout na válku ve Vietnamu a Watergate.

Secretarietova kariéra začala symbolicky 4. července, tedy na Den nezávislosti, nejsvátečnější z amerických svátků. Po výborné dvouleté kariéře se stal prvním vítězem trojkoruny od roku 1948 a v prvním ročníku Marlboro Cupu utvořil světový rekord na 1800 metrů. Jeho starty byly více než pouhými vítězstvími, byly ukázkou fantastické síly a dokonalosti, neviděné nikdy předtím ani potom. Debaty o tom, zda byl Secretariat lepší než Man O´War ve třicátých letech, nebo Seattle Slew v letech sedmdesátých, budou vedeny i nadále, ale v očích drtivé většiny dostihových odborníků i fanoušků zůstane Secretariat nejlepším dostihovým koněm všech dob.

Secretariatova životní pouť započala 30. března 1970 na Meadow Farm rodiny Cheneryových ve Virginii. Christopher Chenery byl v té době již velmi těžce nemocen a starost o každodenní chod farmy spočívala na jeho dceři Helen, všeobecně známé jako Penny. Štěstí při ní rozhodně stálo - v roce 1969 prohrála los s Ogdenem Phippsem a výsledek spojení jeho plemeníka Bold Rulera s její klisnou Somethingroyal mu musela přenechat. Následující rok měla tedy automaticky právo prvního výběru a Secretariat byl její! Hřebeček byl krásný již jako hříbě: "Byl tak hezký, že jsem vůbec nevěřila, že by mohl být tak dobrý", řekla později Penny. "Nevěděla jsem, že v něm něco je, až do jeho prvního dostihu, který - nevyhrál". Ve svém životním debutu totiž Secretariat skončil až čtvrtý, což byl, jak se později ukázalo, jeho nejhorší životní výsledek. V dostihu nezvítězivší kůň jménem Quebec po startu vybočil vlevo a zmáčkl všechny koně včetně Secretariata. Učeň Paul Feleciano ho musel vzít zpátky a srovnat ho. Když se hřebec v rovině konečně rozešel, neměl u bariéry dostatek místa a musel se spokojit jen se čtvrtou příčkou. Trenér Secretariata Lucien Laurin byl bez sebe vzteky. Penny vzpomíná: "Odkopl židli přes celou lóži a vykřikl - Zatraceně, ten kůň neměl prohrát! Tehdy jsem si uvědomila, že Lucien si od něj hodně slibuje."

Neúspěšný první start nechal Secretariat rychle za sebou a hned napodruhé vyhrál o šest délek v Aqueductu. Podom odcestoval do lázeňského letoviska Saratogy na každoroční letní prestižní míting. Nejprve lehce vyhrál menší dostih a potom ho Laurin poslal na start Sanford Stakes. V tréninku před dostihem zaběhl Secretariat kilometr za 59 sekund, přesto však nebyl favoritem. Tato role připadla neporaženému Linda´s Chiefovi, který se však nezmohl na vážnější odpor a odešel poražen Secretariatem o tři délky. O dva týdny později v Hopeful Stakes byl hřebec ještě lepší. Po 400 metrech 1300 metrů dlouhého dostihu byl poslední z devíti, potom ho ale žokej Ron Turcotte vytáhl ven a Secretariat poprvé předvedl tu fantastickou akceleraci, při které se zdálo, že každou chvíli musí vzlétnout. Zbytek jeho dvouleté kariéry byl jen formalitou. Velký ryzák vyhrál postupně Futurity Stakes, Champagne Stakes (pro poškození druhého v cíli byl diskvalifikován), Laurel Futurity a Garden State Stakes. Po sezóně byl zvolen americkým Koněm roku, což se žádnému dvouletému předtím ani potom nepodařilo.

Jeho dvouletá kariéra, jakkoli vynikající, však byla jen jakousi předehrou k tomu, co Secretariat předvedl jako tříletý. Ron Turcotte k tomu poznamenává: "Jako dvouletý ještě neuměl Secretariat své tělo pořádně použít, teprve ve třech letech dostala jeho akce ten správný šmrnc". Secretariat přezimoval na Floridě a po krátkém odpočinku zahájil přípravu na klasické dostihy příští sezóny. V té době také zemřel Christopher Chenery a aby mohla zaplatit vysokou dědickou daň a daň z nemovitosti, musela Penny část Secretariata prodat. Secretariat byl rozdělen na 32 podílů po 190 000 dolarech, které byly během čtyř dnů pryč. Celková utržená suma - 6 080 000 dolarů - byla tehdy rekordní. Secratariat měl tedy jiné majitele, ale on sám se nijak nezměnil. Dále udivoval svou mimořádnou chutí pracovat a pracovat.

Jeho prvním dostihem roku byly Bay Shore Stakes v Aqueductu a poslední rychlá práce na 600 metrů v čase 32,6 sekundy naznačovala, že je ve vynikající formě. V dostihu ho sice dostal jezdec trochu do problémů, když se s ním nechal zavřít na bariéře, na poslední chvíli se však potřebný prostor našel a Secretariat vyhrál o tři délky v čase 1:23,2 na 1400 metrů. Mezi Bay Shore a dalším startem, Gotham Stakes, absolvoval hřebec dva galopy. Nejprve míli za 1:35,6 a potom čtyři dny před dostihem kilometr za 1:03. To nebylo na jeho poměry nic moc a přes třídélkové vítězství v Gotham v traťovém rekordu 1:33,5 na 1600 metrů poznamenal Turcotte po dostihu, že se mu nelíbilo, jak Secretariat dýchal. Obavy jezdce se potvrdily - před Wood Mamorial Stakes šel Secretariat velice slabou míli za 1:42,4 a v dostihu samotném byl až třetí, čtyři délky za vítězným Angel Lightem. Navíc mu v den dostihu zjistili absces v hubě.

Do Kentucky Derby již mnoho času nezbývalo, a tak tým kolem Secretariata dělal co mohl. Absces konečně praskl týden před Derby a Secretariat začal zase dobře pracovat. Čtyři dny před nejdůležitějším dostihem své kariéry prolétl kilometr v Churchill Downs za 58,6 sekundy. Pochybnosti o jeho schopnosti vyhrát derby však přesto přetrvávaly, i když bylo nyní nad slunce jasnější, že hřebec v dostizích věrně odráží své tréninkové časy. První květnovou sobotu se v Churchill Downs shromáždilo velké množství diváků a Secretariat se jim odvděčil vynikajícím výkonem. Postupně stupňoval tempo, každou čtyřstovku zaběhl rychleji než tu předchozí a v čase 1:59,4 protnul vítězně cílovou pásku. Jeho čas dosud nebyl překonán.

Druhým dostihem americké trojkoruny jsou Preakness Stakes na závodišti Pimlico v Baltimore. Dobrou pohodu předvedl Secretariat rychlou prací na 1000 metrů v čase 57,4 a v dostihu samém si počínal naprosto suverénně. Když se tempo na špičce trochu zpomalilo, pobídl Turcotte trochu Secretariata a jeho akcelerace vzala všem dech. Hřebec minul všechny soupeře jako by stáli a zvítězil, stejně jako v Derby, o 2 1/2 délky před Shamem. Čas 1:53,4 by opět nejrychlejší v historii dostihu, byť oficiálně bylo neměřeno o sekundu víc. Jak ukázala nasčetná pozdější přeměřování, je neoficiální čas správný.

Dva traťové rekordy v rozpětí dvou týdnů nezanechaly na hřebci sebemenší následky. Týden před Belmont Stakes absolvoval Secretariat mílový galop, jehož mezičasy doslova vyrážejí dech. Posuďte sami: 23,8 - 47,0 - 1:11,0 - 1:34,8! Posledním doladěním formy byla osmistovka za 46,6 ve středu před sobotním dostihem. Secretariat byl připraven na svůj životní výkon. Po startu se rozešel rychleji než dříve a Turcotte s ním byl ve vedení již v první zatáčce. První tři mezičasy (23,4 - 46,2 - 1:09,8) naznačovaly spíše dostih na 1200 metrů, ne na dvojnásobnou vzdálenost, ale Secretariat cválal dál bez viditelné námahy. Míli protnul v čase 1:34,9, 2000 metrů za 1:59,0 a v cíli mu naměřili fantastických 2:24,0, dodnes traťový rekord. Ještě více ohromující byl náskok, s jakým Secretariat zvítězil. Jedenatřicet délek dávalo vzpomenout na prastaré anglické rčení "Eclipse první, zbytek nikde". Trojkoruna a pozice nejlepšího koně všech dob byly definitivně jeho.

Po všech úspěších jara se léto Secretariatovi příliš nepovedlo. V Saratoze onemocněl a ve Whitney Handicapu prohrál jen s průměrným Onionem. Jeho podzimním vrcholem měl být první ročník Marlboro Handicapu na 1800 metrů a velice dlouho byl jeho start na vážkách. Po třech nevýrazných galopech se vše mělo rozhodnout v poslední práci před dostihem. Secretariat koněčně našel sám sebe a časoměřiči mu na 1200 metrů naměřili 1:08,8. V Marlboro Cupu tedy startoval a své soupeře v čele s nejlepším starším koněm a svým stájovým druhem Riva Ridgem doslova smetl za 1:45,4, což byl nový světový rekord. Po tomto dostihu byl Secretariat připravován na dostihy na trávě. Na poslední chvíli však musel zaskočit za Riva Ridge ve Woodward Stakes a nedostatek kvalitní práce na písku se projevil. Hřebec skončil o 4 1/2 délky druhý a po dostihu podle Turcotta "funěl jako pupkatý bankéř, který jde pozdě do práce." O pouhých šest dní později již bylo všechno jinak. Tisíc metrů za 56,8 dávalo tušit výjimečnou formu. V Man O´War Stakes byl Secretariat opět vynikající. Nejlepšího trávového koně, Tentama, pokořil o pět délek a časem 2:24,8 utvořil další rekord dráhy. Poslední Secretariatův start v životě se odehrál v kanadském Torontu. V Canadian International nestartoval nikdo, kdo by ho mohl vážněji ohrozit, a tak se stal dostih Secretariatovou exihibicí. Hřebec vyhrál o 6 1/2 délky a dva týdny po dostihu byl odvezen na kentuckou Claiborne Farm, kde ho čekala kariéra plemeníka.

S jeho dostihovými schopnostmi, vynikajícím původem i exteriérem byl přímo předurčen pro plemenické úspěchy. Avšak očekávání všech bylo tak velké, že prakticky jakýkoliv výsledek, kromě produkce dalších Secretariatů, musel být zklamáním. Koně, který by se alespoň blížil jeho kvalitám, Secretariat nikdy nedal, přesto však najdeme v jeho produkci amerického Koně roku Lady´s Secret a dvojnásobného klasického vítěze Risen Stara. Velice dobře se v chovu uplatňují Secretariatovy dcery, hlavně ve spojení s hřebci linie Northern Dancer. Za všechny uveďme alespoň Secreta, Chief´s Crowna a polobratry Summer Squala a A P Indyho.

Přestože Secretariat již nežije - v roce 1989 musel být utracen pro schvácení kopyt na všech čtyřech končetinách - zůstává vzpomínka na něj živá v srdcích všech, kteří měli štěstí vidět některá z jeho skvělých vítězství nebo ho navštívili v jeho hřebčinském působišti. Secretariat byl na světě prostě jenom jeden.

Některé Secretariatovy starty:

Rok 1972
Rok 1973
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,2 Známkovalo: 332 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Secretariat na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
1972297101456 404USD
19733129210860 404USD
Celkem21163111 316 808USD
Galerie obrázků - Secretariat
Popis: Secretariat "v důchodu" Zdroj: Časopis Jezdectví
Popis: Krásný portrét fenomenálního ryzáka
Zdroj: Champions Gallery (www.championsgallery.com)
Popis: Jedinečný Secretariatův styl
Zdroj: Časopis Jezdectví
Popis: Takto Secretariat běhával...
Popis: ... a takto vítězil (tentokrát v Belmont Stakes) Zdroj: Časopis Jezdectví
Popis: Pomník pro jednoho z nejlepších dostihových koní historie...
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003