Horses-Online.cz

Man o´War

Man o´War
(29.3.1917 - 1.11.1947)
Fair Play
(1905 - ?)
Mahubah
(1910 - ?)
Hastings
(1893 - ?)
Fairy Gold
(1896 - ?)
Rock Sand
(1900 - ?)
Merry Token
(1891 - ?)
Spendthrift Cinderella Bend Or Dame Masham Sainfoin Roquebrune Merry Hampton Mizpah

Zdroje informací:

Příběh:

Neexistuje mnoho věcí, které by o fenomenálním ryzákovi, jemuž fanoušci neřekli jinak než "Big Red", ještě nebyly řečeny. Jenže legenda tohoto typu, ač notoricky známá, si zaslouží být "omílána" stále dokola. Takže, jdeme na to...

Man o´War byl druhým hříbětem své matky Muhbah. To první byla Masada, dcera anglického trojkorunovaného Rock Sanda a vítězka stakes dostihu, ale známější více jako prabába vítěze trojkoruny Assualta. Otcem byl Fair Play, který si svými výkony zaloužil vstup do Síně slávy.

Hřebeček se narodil pár minut před půlnocí dne 29. března 1917. Rychle vyrostl ve velkého koně obrovské síly. Možná až příliš rychle. V srpnu byl půlroční Man o´War prodán za 5000 dolarů. Novým majitelem se stal Samuel D.Ridle, který jako trenéra zaangažoval Louise Reustela. Když trenér prvně spočinul okem na ročním ryzákovi, viděl velmi vysokého, neohrabaného a hubeného koně tak nohatého, jako kdyby byl týdenním hříbětem.

Man o´War debutoval v Belmont Parku 6. června 1919, kde se utkal s dalšími šesti koňmi. Vyhrál lehce o 6 délek. O tři dny později rozprášil pole pěti soupeřů v Keene Memorial Stakes. Za dalších jedenáct dnů snadno porazil své soupeře v Youthful Stakes konaném v Jamaica Parku. Byly mu dopřány pouze dva dny odpočinku, než se předvedl v Aqueductu při Hudson Stakes. Ač měl za sebou zatím pouze tři starty (a 3 vítězství :-))), "vyfasoval" obrovskou zátěž 130 liber a odstartoval jako favorit. Leč své soupeře nepotěšil, protože do cíle se vřítil jako první, jeden a půl délky před Violet Top, která nesla o 21 liber méně. Následovala 12-denní pauza a Man o´War se opět se 130 librami na zádech postavil na start Tremont Stakes, kde, jak jinak, vyhrál.

Odtud putoval do Saratogy na United States Hotel Stakes, aby porazil o 15 liber méně zatíženého Upseta. 13. srpna, tedy o 13 dní později, nepřinesla nešťastná třináctka Big Redovi mnoho radosti. Ač všichni očekávali triumf svého hrdiny, skutečnost byla jiná. Na start se krom Man o´Wara postavili další špičkoví dvouletci - Golden Broom, Dinnacona či Upset, nesoucí opět o 15 liber méně. Tehdy dostih nestartoval z boxů, ale tak, že koně popocházeli v kruhu a čekali na signál od startéra. Praporek odmával dostih a Man o´War byl zrovna otočen zádí. Než se otočil aby se rozběhl, poskytl svým soupeřům náskok, který na 1200 m dlouhé trati nebylo snadné dohnat. Zapnul svůj "tryskový pohon" a brzy předběhl Captain Alcock, The Swimmer a Armistice. Pak byl najet a navíc jeho žokej udělal pár chyb. Do vedení se dostal Upset následovaný Dannaconou. Man o´War opět začal dotahovat, ale jeho mohutný finiš se 130 librami na zádech už nestačil a podlehl Upsetovi o půl délky. Nikdo ovšem nepochyboval o tom, že nebýt nešťastné souhry náhod, Man o´War by se radoval z vítězství. Zajímavé je, že pak byla jezdcům obou koní pozastavena licence, údajně kvůli upravování výsledků dostihů. Byl to nefér dostih, ale když se podíváme na všechny vzájemné střety Upseta s Man o´Warem vidíme, že v ostatních pěti dostizích vždy zvítězil Man o´War.

O deset dní později si Man o´War vynahradil svou prohru vítězstvím v Grand Union Hotel Stakes. Upset se musel spokojit s druhým místem. Za týden o čtyři délky porazil skvělou dvouletou Cleopatru. Ačkoliv to byl Upset, kdo porazil Big Reda, ve skutečnosti existoval jen jeden kůň, který mu mohl vzdorovat. Tím koněm byl John P Grier, syn Whisk Broom II. Ti dva se poprvé sešli v Belmont Futurity Stakes. Pole koní také čítalo několik dalších skvělých jmen - Dominique, Cleopatra, Upser, On Watch, Paul Jones a další. Man o´War lehce vyhrál a John P Grier doběhl druhý.

Škoda, že Man o´War nestartoval v Kentucky Derby. Jestě by pro něj nebylo zvášť obtížné získat trojkorunu. Jenže jeho majitel Sam Riddle nijak zvlášť nemiloval dostihy v Kentucky a už vůbec nesouhlasil s tím, aby tříletí běhali na 2000 metrů. Až s War Admiralem, Man o´Warovým synem, svůj názor změnil. Derby se tedy běželo bez hvězdy nejzářivější. Pole koní čítalo 17 startujících. Zvítězil Paul Jones o hlavu před Upsetem. V Preakness Stakes o 10 dnů později už Man o´War startoval a navíc jako favorit (jak jinak, že?). Brzy po startu šel do vedení, které si také udržel a zvítězil a délku a půl před Upsetem a třetím Wildair. Donnacona doběhl pátý.

Dalším zastavením Man o´Wara na jeho pouti k nejúspěšnějšímu americkému dostihovému koni všech dob bylo Withers Stakes. Nesl 118 liber a porazil o 2 délky Wildair. Zároveň ustanovil rekord na míli v čase 1:35 4/5. Pak už byl na programu poslední dostih trojkoruny, Belmont Stakes. Pouze Donnacona přijmul výzvu utkat se s Man o´Warem. Ten lehoučce zvítězil o 20 délek a světový rekord byl na světě. Na 1600 metrů to bylo 1:35 4/5, tedy o celé tři sekundy lepší lepší než poslední rekord stanovený Sir Bartonem.

O deset dnů později se mu ve Suyvesant Handicap postavil opět jen jeden kůň. Ač nesl Man´o War o 32 liber více než Yellowhand, vyhrál o 8 délek. V Aqueductu se konalo Dwyer Stakes a zase jenom jeden kůň jako soupeř. Skoro míli běželi hlava-hlava, jenže nakonec byl Man o´War lepší o délku a půl a opět stanovil rekord. V Saratoze další lehké vítězství v Miller Stakes a Travers Stakes. V druhém jmenovaném porazil staré známé rivaly Upseta a John P Grier o 2 a půl délky. Pak se Big Red vrátil do Belmontu k Lawrence Realization. Jenže nenašel se nikdo, kdo by chtěl posílat koně do předem prohraného dostihu. Jen Hoodwik byl "poslední statečný" kůň, který si po pravdě řečeno vlastně běžel pro jisté druhé peníze. Man o´War opět stanovil světový rekord, tento byl lepší dokonce o 5 sekund. Chudák Hoodwik ani neviděl, jak Man o´War vítězí, protože byl celých 100 délek za ním! Pro Big Reda tréninková záležitost. Následující týden v Jockey Club Stakes zvítězil o 15 délek a pokořil další americký rekord. Potom vyhrál Potomac Handicap, když porazil Wildair, Blazes a derby-vítěze Paul Jones. Bylo to největší pole koní, které se mu za celé měsíce odvážilo postavit!

Posledním start Big Reda byl v Kanadě v Kenilworth Park Gold Cup. Sešel se tentokrát se Sir Bartonem, který nesl 126 liber a Man o´War jen 120 liber. Man o´War vyhrál lehce o 7 délek, ale Sir Barton měl problémy s nohama. Škoda jen, že k tomuto závodu nebyl pozván Exterminator. Match Man o´Wara a Exterminatora se bohužel nikdy neuskutečnil...

Man o´War se se závoděním rozloučil se statistikou 21 startů a 20 vítězství (jedno druhé místo...). Dokázal vítězit na tratích všech délek, vytvořil spoustu amerických a 3 světové rekordy. Ozdobil se tituly Nejlepší dvoletý, tříletý, Kůň roku. Byl zapsán do Síně slávy, do Chefs-de-race a zvolen Koněm století.

Po odchodu z dráhy začal Man o´War připouštět na Hinute Farm, potom to byla Faraway Farm. Dal celkem 379 hříbat, z čehož bylo 64 stakes vítězů. Jmenujme alespoň některé: Crusader, War Admiral, Mars, Bateau, Maid at Arms, Clyde van Risen, American Flag nebo War Relic. Neprodukoval pouze rovinové koně, ale také překážkové (vítěz Grand National) a parkurové!

Man o´War odešel ze světa ve věku třicet let na srdeční infarkt. Stalo se tak měsíc po tom, co zemřel jeho ošetřovatel Will Harbut na stejnou příčinu. Tělo Man o´Wara bylo nabalzámováno a převezeno do Kentucky Horse Parku...

Man o´Warovy starty:

Rok 1919
Rok 1920
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,3 Známkovalo: 64 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Man o´War na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
1919210910083 325USD
192031111000166 140USD
Celkem2120100249 465USD
Galerie obrázků - Man o´War
Popis: Man o´War Popis: Man o´War jaho hříbě
Popis: Man o´War v akci Popis: Jediná porážka v Sanford Stakes - Man o´War stíhá Upseta
Zdroj: RanchoSanAntonio.com
Popis: Man o´War v chovu
Popis: Man o´War se svým milovaným ošetřovatelem Willem Harbutem
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003