Horses-Online.cz

Symbol

Symbol - trojkorunovaný 1954 (Velká Chuchle dostihová)

Zdroje informací:

Příběh:

Symbol se narodil 21. ledna 1951 v Napajedlích. Tento tmavý hnědák byl určitě nejelpším ze 156 hříbat plemeníka Gravido. Matkou byla Sidney, zakladatelka skvělé rodiny. Mladý Symbol byl přidělen stáji Prešov a do pražské přípravy se dostal ke Karlu Truhlářovi.

Symbol na dráze debutoval 17. května 1953, když v Ceně Arkász skončil s Josefem Šachem v sedle předposlední. Další start absolvoval 7. června a vyhrál, tentokrát už se svým budoucím stálým jezdecm Jaroslavem Maškem. Jenže zbylých pět dostihů, které ještě Symbol v sezoně absolvoval, žádné ovoce nepřineslo. Skončil jednou těsně druhý ve Svatováclavské ceně, třetí v Gerschově memoriálu a čtvrtý v Československé ceně. Neumístil se v srpnové Ceně pětiletky a říjnové Ceně zimního favorita.

Pak už ovšem následovaly samé úspěchy. V zimě hnědák vyspěl a roku 1954 všem ukázal, zač je toho loket. A to nejen u nás, ale také v Berlíně... Startoval celkem 8x a všechny své starty proměnil hravě ve vítězství. Hned první závod, 1400 metrů dlouhou Cenu na uvítanou (handicap II.) vyhrál lehce o 2 délky. Pak za čtrnáct dní, ač po tuhém boji, vyhrál stejně dlouhou Cenu hřebců nad Lyrem a Golemem.

Za tři týdny už byla na programu první část trojkoruny. Symbol byl opět lepší než soupeři, tentokrát získal Velkou jarní cenu o délku a půl. Za měsíc si na něj nikdo nepřišel ve 2200 metrů dlouhé Velké červnové ceně, kde deklasoval pole o 5 délek... Před Československým derby byl horkým favoritem v kurzu 2,20:2! Zvítězil, ale nebylo to zas tak jednoduché. Jak později řekl jeho jezdec, Jaroslav Mašek: "Protože jsem Symbola dobře znal, věděl jsem, že potřebuje rychlé tempo, jinak ho dostih nebaví. Proto jsem se sháněl po vodičích, ale řekli mi, že tempo budou dělat koně z jiných stájí, já že si mám držet čtvrtou pozici a soupeře zvalchovat až v cílový rovince. Na startu ukradl malý náskok Havelka s Golemem jenže pak přibrzdil a nikdo nešel dopředu. Věděl jsem, že je zle, že bych si měl udělat tempo sám. Pak jsem se však rozhodl dodržet ordre. Čekal jsem do cílový rovinky, a tam jsem netrpělivě střihnul Symbolovi dvě bičem. Šel dopředu, ale udělal kličku. Rajtoval jsem rukama, nohama, vyhráli jsme, ale byl tu protest na nerovnou jízdu. Nakonec nám to vítězství nechali, ale já pak nemohl jezdit Symbola na mítinku."

V dostihových análech se k tomuto dočteme: "Protest trenéra a jezdce koně Loučka proti tísnění koněm Symbol byl zamítnut a výsledek dostihu uznán správným. Jezdec Mašek byl napomenut pro neopatrnou jízdu". A tak se mohl Symbol radovat z vítězství v Derby o 3/4 délky.

Léto bylo ve znamení odpočinku, a začátkem září se Symbol předvedl na berlínské dráze Hoppergarten v Ceně Moskvy. Poláci do dostihu nasadili tříletého De Corte, kterému moc věřili. V dostihu jeho vodiči nasadili pekelné tempo, ale Symbol zůstal vzadu. V půlce trati ho Karel Havelka posunul dopředu, potom šli do vedení. Jenže De Corte se nechtěl jen tak snadno vzdát. Nakonec zvítězil Symbol o krk. Oba dva byli skvělí koně, protože třetí v cíli, Pace, měl na oba ztrátu 7 délek. Pak následovala Velká cena na 2800 metrů a v ní kromě De Corte další výtečný kůň Charkov, obhájce předchozího ročníku. Dostih vodili naši Háječek s Mohykánem, po kilometru před ně šel Symbol. Opět v patách s De Corte, který pak získal dokoce mírnou převahu, jenže před cílem se Symbol natáhl a zvítězil o hlavu. Duel zvedl diváky ze sedadel a Charkov se radoval jen z třetí příčky s třídelkovým mankem. Časem 2:57,6 zůstal Symbol jen šest desetin za rok starým rekordem.

Řijnový St. Leger se pak stal jasnou Symbolovou záležitostí, když pole totálně znemožnil rozdílem osmi délek. Tak si Symbol nasadil klasickou trojkorunu...

Jediným startem, ve kterém se střetli Symbol s o rok mladší legendou našeho chovu - Masisem, byla Velká červnová cena. Čtyřletý Symbol už měl sice problémy s nohama, ale tento jediný svůj dostih sezony absolvoval se ctí. Nastupoval nevyběhán, ale jako favorit. V dostihu si vybudoval menší náskok, pak na něj zaútočil Masis, ale Symbol přesto dokázal vyhrát v dobrém čase 2:22,1. Masisova doba měla teprve přijít, ale to už je jiný příběh...

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,5 Známkovalo: 23 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Symbol
Zdroj: www.dmtc.com
Popis: Symbol
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003