Horses-Online.cz

Seattle Slew

Seattle Slew

Seattle Slew
(15.2.1974 - 7.5.2002)
Bold Reasoning
(1968 - ?)
My Charmer
(1969 - ?)
Boldnesian
(1963 - ?)
Reason to Earn
(1963 - ?)
Poker
(1963 - ?)
Fair Charmer
(1969 - ?)
Bold Ruler Alanesian Hail to Reason Sailing Home Round Table Glamour Jet Action Myrtle Charm

Zdroje informací:

Příběh:

Seattle Slew, pozdější vítěz trojkoruny, byl zpočátku považován za beznadějný případ. Narodil se 12. února 1974 v Kentucky u Bena S. Castlemana klisně My Charmer (mimo jiné matka Lomonda a Seattle Dancera a vítězka šesti dostihů z 32 startů). Otcem byl Bold Reasoning, který, ač měl měkkné nohy, zvítězil 8x z 12 startů. I když měl Seattle Slew dobrý rodokmen, čítající veličiny typu Nasrullah, Equipoise, Polynesian, Pinceguillo nebo Blenheim, jeho vrozená vada, kterou bylo vybočené koleno, ho hned od začátku odsuzovala do role outsidera, což se projevilo i na dražbě, kde byl prodán za relativně nízkou částku 17 500 dolarů.

Tmavě hnědého hřebečka zakoupil Mickey Taylor pro svoji ženu Karen, která byla zrazovaná od ponechání si Seattle Slewa veterinářem Jamesem Hillem. Nakonec se rozhodla a Seattle Slew u ní zůstal. Udělala dobře... Do tréninku byl Slew poslán do Marylandu k Billu Turnerovi. Ten ho v New Yorku poslal do prvních dvou startů, které vyhrál. Pak už následovalo Campagne Stakes, kde Seattle Slew doslova zdemoloval pole s náskokem 9 3/4 délky v nejrychlejším čase, jaký byl kdy dvouletým koněm na stejné vzdálenosti předveden. Jelikož musel být kvůli nohám Slew vždy šetřen, byly to jeho jediné tři starty v sezoně, ale i ty mu bohatě stačily k zisku titulu Nejlepší dvouletý.

Následujícího roku 1977 se Seattle Slew poprvé objevil na dráze v březnovém allowance dostihu, který vyhrál o 9 délek. Pak následovalo Flamingo Stakes, ve kterém si Slew, jako obvykle, vybudoval velký náskok. Jeho žokej Jean Cruget nakonec hřebce zadržel a 10 délek náskoku zredukoval na "pouhé" čtyři před v cíli druhým Giboulee. Přesto byl dosažený čas třetím nejlepším historie dostihu. Za měsíc bylo na programu Wood Memorial Stakes, které Slew vyhrál o 3 1/4 délky, když ho opět žokej Cruget zadržel z původních 6 délek náskoku. Druhý doběhl Sanhedrin. Každý dostih, ve kterém Slew startoval, se stal jeho jednoznačnou záležitostí, proto se nebylo čemu divit, že do prvního dostihu trojkoruny nastupoval jako horký favorit.

Přesto Kentucky Derby poskytlo divákům menší drama. Po otevření startovacích boxů ztratil Slew balanc, vybočil doprava, srazil se s Get The Axe a poté zůstal na posledním místě, což u něj nebylo obvyklé. Polem koní se propracoval dopředu a po čtvrt míli měl před sebou už jen For The Moment a za sebou Flag Officer, Bob´s Dusty, Affiliate. Pak převzal vedení a zvítěžil o 1 1/3 délky, když druhý doběhl Run Dusty Run a třetí Sanhedrin.

V Preakness Stakes, druhém to dostihu trojkoruny, už problémy se startem nebyly. Do vedení šel Cormorant, ale Slew byl hned za ním. Toto pořadí vydrželo první míli, než nastoupil Seattle Slew a vyhrál o 1 1/2 délky před Iron Constitution a Run Dusty Run. Dosažený čas byl druhým nejlepším v historii Preakness Stekes.

Před Belmont Stakes si celá dostihová Amerika kladla otázku: Stane se Seattle Slew dalším trojkorunovaným? Poprvé ve své kariéře měl hřebec běžet na rozblácené dráze, ale nečinilo mu to nejmenší potíže, protože zvítězil lehce o 4 délky před Run Dusty Run a Sanhedrin. Tak se Seattle Slew přizdobil trojkorunou. Jenže zklamání na sebe nenechalo dlouho čekat...

Majitelka si přála, aby Seattle Slew startoval na západním pobřeží ve Swaps Stakes začátkem července. Trenér Turner byl proti, vzhledem k hřebcovým nohám a také si myslel, že kůň potřebuje odpočinek. Jenže Karen Taylorová si stála za svým, a tak se start konal. Později se ukázalo, že to byla chyba, protože Swaps Stakes se stal nejhorším dostihem Slewovy kariéry, když skončil až na 4. místě o potupných 16 délek za prvním J.O.Tobin. ... Následovala výměna trenéra, žezlo převzal Doug Peterson. I přes trpkou porážku hřebce titul Kůň roku neminul.

Jenže zlé časy ještě neměly skončit. Seattle Slew onemocněl a vypadalo to, že to bude i konec závodní kariéry. Naštěstí se však kůň zotavil a začal opět lehce trénovat. V květnu roku 1978 už byl na tom tak dobře, že mohl startovat. V Aqueductu vyhrál allowance dostih o 8 1/2 délky, jenže pak musel na další tři měsíce odejít do ústraní. V srpnu se opět na dráhu vrátil a připsal si vítězství v Sarazoze v allowance na 6 délek. Následoval Paterson Handicap, ve kterém šel Slew opět do vedení, a už to vypadalo, že zvítězí, jenže v závěru se odkudsi přiřítil Dr. Patches a vzal mu vítězství o krk. Inu, se žádným džbánem se nadá chodit pro vodu do nekonečna.

Za dalších 11 dnů Amerika přihlížela dostihu století, a sice souboji dvou trojkorunovaných, Seattle Slewa a o rok mladšího Affirmeda, který toho toku proslul hlavně urputnými boji s vrstevníkem Alydarem. Vítězství si na konto připsal Seattle Slew, když Affirmeda pokořil o 3 délky. Třetím srpnovým vítězstvím pro Slewa bylo Woodward Stakes, kde lehce vyhrál nad nejlepším synem Vaguely Nobleho - Excellerem o 4 délky. Exceller však předvedl nevídaný kousek v Jockey Club Gold Cup, když zvítězil nad Seattle Slewem i Affirmedem zároveň, ač Slew byl jen těsně druhý a o vítězství Excellera musela rohodnout komise.

Poslední dostih famózního Slewa se uskutečnil v Aqueductu a byl to Stuyvesant Handicap. Hřebec se rozloučil poměrně lehkým vítězstvím o 3 1/4 délky se zátěží 134 liber. Poté byl přesunut do chovu na Spendthrift Farm a syndikalizován za 12 000 000 dolarů. Poté působil až do konce svých dnů na Three Chimneys Farm, kde lehce trénoval pod sedlem a těšil se dobrému zdraví až do 7. května 2002, kdy v noci potichu zemřel ve svém boxu.

Seattle Slew na dráze získal celkem 14 vítězství, 2 druhá místa a jedno čtvrté místo ze 17 startů. Ověnčil se tituly Nejlepší dvouletý 1976, Nejlepší tříletý 1977, Kůň roku 1977, Nejlepší starší 1978 a v žebříčku Top 100 koní USA 20. století figuruje na 9. místě. Byl rovněž uveden do Síně slávy.

V chovu zazářil, když dal A.P.Indy, Slew´O´Gold, Swale, Landaluce, Digression, Surfside - vesměs šampióny, dále skvělé stakes vítěze a umístěné jako Slew City Slew, Lakeway, Tsunami Slew, Adored, Slewpy, Taiky Blizzards, Fleet Renee, Event of the Year, Seattle Song, Metfield, General Meeting, Slewacide, Avenue of Flags, Honest Lady, Dr.Caton, Gold Legend, Houston, Flute, T.V.Slew, Synastry, Scorpion... Jeho synové se v chovu uplatnili, ale nejlepším je A.P.Indy, Kůň roku, který dal koně kalibru Pulpit, Secrets Status, Golden Missile či Lu Ravi, A.P.Valentine, Aptitude a Tempera. Seatle Slew je skvělý i jako mateřský otec, vnuci Cigar, Golden Attraction, Lemon Drop Kid, Cape Town, Enthused, Raging Fever, Escena, Agnes World či Astra to plně potvrzují. Za výkony v chovu byl zařazen do Chefs-de-race.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,2 Známkovalo: 38 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Seattle Slew na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
197623300094 350USD
1977376001641 370USD
1978475200473 006USD
Celkem17142011 208 726USD
Galerie obrázků - Seattle Slew
Popis: Seattle Slew na dráze Popis: Seattle Slew na dráze
Zdroj: Časopis Jezdectví
Popis: Seznamnte se - Seattle Slew: z očí do očí
Popis: Seattle Slew v chovu
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003