Horses-Online.cz

Spectacular Bid

Spectacular Bid v chovu

Spectacular Bid
(1976 - ?)
Bold Bidder Spectacular
Bold Ruler
(1954 - ?)
High Bid Promissed Land Stop on Red
Nasrullah Miss Disco To Market Stepping Stone Palestinian Mahmoudess To Market Danger Ahead

Zdroje informací:

Příběh:

... zvítězil v 26 dostizích, 2x se umístil na druhém místě a jednou na třetím. To vše v 30 dostizích. Vydělal 2 781 608 dolarů. Získal tituly Šampion dvouletých 1978, Šampion tříletých 1979, Šampion handicapovaných 1980 a Kůň roku 1980. V dvanácti dostizích za sebou jdoucích nepoznal přemožitele. Jako čtyřletý na dráze neporažen. V pěti dostizích přinesl vítězně do cíle více než 130 liber. Zvítězil ve třinácti Gr I dostizích na deseti různých tratích, vyhrál také pět Gr II dostihů a tři Gr III dostihy. Ustanovil nebo vyrovnal 8 traťových a amerických rekordů. V závěru kariéry, ve Woodward Stakes, se nenašel kůň, který by si s legendárním koněm chtěl změřit síly. Jeho pověst ho předcházela. Jako šedá eminece se proháněl po dostihových drahách a s naprostou grácií bral vítr z plachet všem svým soupeřům. Bělouš Spectacular Bid...

Narodil se roku 1976 chovatelkám Gilmourové a Jasonové. Poté se za 37 000 dolarů stal majetkem rodiny Meyerhoffových, která vlastnila Hawksworth Farm. Už od samého narození byl předurčen k úspěchu, třeba na rozdíl od o dva roky staršího Seattle Slewa. Jeho otec Bold Bidder zvítězil v Jerome Handicap, Charles Handicap či Strub Handicap. Bold Bidderova matka High Bid vyhrála Alabama Stakes, Vineland Handicap, Jersey Handicap. Otec High Bid, To Market, zářil na dráze i v chovu. Bold Bidderova hřebčí linie jde přes Nasrullaha, Nearca a Bend Ora až k Darley Arabianovi. Spectacular Bidova matka Spectacular je vítězkou čtyř dostihů. Její otec Promised Land Palestinian zvítězil ve 21 dostizích ze 77 startů. Matka Spectacular, Stop On Red, vyhrála 7 dostihů. Ostatně celý rodokmen Spectacular Bida je výtečný, stačí se jen podívat.

Kompletní výsledkovou listinu Spectacular Bida uvádím níže, ale určitě stojí za zmínku některé momenty jeho kariéry. Jako dvouletý startoval celkem 9x a všem lehce dokázal, že titul Nejlepší dvouletý si právem zaslouží. Trenér Grover G. Delp byl spokojen...

Jako tříletý měl všechny předpoklady stát se třetím trojkorunovaným v řadě. Nevídaná věc. Seattle Slew a Affirmed to dokázali, teď se zraky všech upíraly na Spectacular Bida. V Kentucky Derby, prvním díle trojkoruny, si se soupeři pohrál, když zvítězil o 2 3/4 délky nad skvělým Secretariatovým synem General Assembly. Další tři délky zpět byl Golden Act, King Celebrity, Flying Paster a další. Do Preakness Stakes nastupovalo proti šedákovi jen pět koní. Ti našli odvahu postavit se mu, všem však bylo souzeno dívat se pouze na prach zvířený jeho kopyty z úctyhodné vzdálenosti 5 1/2 délky v cíli. Druhý byl Golden Act. Americký sen o trojkoruně žil, davy jásaly. Jenže... ... jenže lidé míní a osud mění. A tak se stalo, že Spectacular Bid ráno před Belmont Stakes šlápl na hřebík. Odstartoval a srdnatě přemáhal soupeře i bolest. Toto úsilí však stačilo pouze na třetí místo. Lepší byl Coastal i Golde Act. Dostihová Amerika vyvěsila pomyslné černé prapory...

Spectacular Bid startoval opět až za 6 týdnů, po doléčení zranění. V domácím Delaware Parku v allowance dostihu stanovil traťový rekord. Následoval Morlboro Cup v Belmont Parku a vítězství nad General Assembly, vítězem Travers Stakes o 15 délek. Spectacular Bidův přemožitel z Belmont Stakes, Coastal, doběhl až třetí. V Jockey Club Gold Cupu poprvé a naposledy změřil síly s Affirmedem, loňským trojkorunovaným. O rok starší a zralejší Affirmed těsně zvítězil. Druhá a poslední porážka toho roku.

Stejně jako víno, i Spectacular Bid dozrával s postupem času. Jako čtyřletý se předvedl ve vrcholné formě, když v devíti startech doběhl 9x první. Sezonu zaháhil 5. ledna v Malibu Stakes, kde o sekundu zlepšíl 26 let starý rekord Imbrose. Další starty a další vítězství. Santa Anita Handicap, Mervyn LeRoy Handicap, Californian Handicap v novém traťovém rekordu, Washington Park Handicap opět v traťovém rekordu a Amory L. Haskell Handicap. A památný Woodward Stakes, dostih ze kterého byli postupně škrtnuti všichni soupeři - Winter´s Tale, Temperence Hill, Dr. Patches. Spectacular Bid sám, zcela osamocen a bez soupeřů vítězí ve Woodward Stakes a odchází do chovu.

Byl syndikalizován za 22 000 000 dolarů a dodnes působí na Milfer Farm ve státě New York. Každý den ho chodí obdivovat mnoho fanoušků. Chtějí vidět bělouše, který spoluutvářel dějiny amerického turfu.

V chovu sice nijak výrazně nezazářil, ale osvědčil se jako otec matek. Jeho dcery daly koně jako Mozart, Janet, Mare Nostrum, Aube Indienne, nebo Moonlight Charger.

Nyní 27-letý Spectacular Bid figuruje v Top 100 nejlepších koní USA 20. stol. na 10. místě a náleží mu i místo v Síni slávy.

Všechny Spectacular Bidovy starty:

Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,3 Známkovalo: 18 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Spectacular Bid na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
197829710384 484USD
197931210111 279 333USD
1980499001 117 790USD
Celkem302621 2 781 607USD
Galerie obrázků - Spectacular Bid
Popis: Spectacular Bid v akci Popis: Spectacular Bid na dráze
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003