Horses-Online.cz

Sceptre

Sceptre (www.tbheritage.com)

Sceptre
(1899 - 2.1926)
Persimmon
(1893 - ?)
Ornament
(566 - ?)
St.Simon
(1881 - 11.4.1908)
Perdita
(1881 - ?)
Bend Or
(1877 - ?)
Lily Agnes
(1871 - ?)
Galopin St. Angela Hampton Hermione Doncaster Rouge Rose Macaroni Polly Agnes

Zdroje informací:

Příběh:

V předvečer newmarketské dražby ročků, roku 1900, se v pokoji Richarda Tattersalla objevil muž, který se představil jako Robert Sivier a vytáhl z kufříku 20 000 liber se slovy: "To jsou peníze, za které si zítra koupím nejlepší klisnu světa. Skládám je u vás, protože vím, že mě neznáte. Ale jak vidíte, za svými zítřejšími nabídkami mohu při dražbě stát."

Pokud se Tattersall domníval, že hovoří s přízrakem, zjevil se přízrak příští den znovu. A jak slíbil, přímo v aukční síni. Skutčně zakoupil drahou roční klisničku, dokonce do té doby vůbec nejdražší. Zaplatil za ni 10 000 liber a tvrdil, že by býval šel ještě výš. Zvlášť pozoruhodná byla skutečnost, že opravdu koupil nejlepší klisnu světa své doby. Nadcházející léta to plně potvrdila. Protentokrát usvědčila z omylu ty, kteří tvrdili, že ani otcovství nejlepšího St Simonova syna Persimmona a mateřství pravé Ormondovy sestry Ornament ještě nic neznamená. Sivier nazval plod tohoto královského spojení Sceptre (Žezlo) a s důvěrou očekával příštích událostí.

Po mnoho let předtím, než Sivierovo jméno zasvítilo v novinových titulcích, se jeho nositel publicitě spíš vyhýbal. Měl pro to dobré důvody - prošel řadou povolání, vždy však musel místo opustit ze strachu před hrozícím skandálem. Jako žurnalista se například mnohé dozvěděl, svých informací však používal k částečému vydírání. Žalobám a inzultacím, hrozícím ze všech stran, se nakonec vyhnul kvapným útěkem až do Austrálie. Tam se stal bookmakerem, během několika let nadělal jmění a jako bohatý a tudíž vážený občan se mohl bez rozpaků vrátit. Divokých způsobů se Sivier nikdy nezbavil. Brzy jimi měl šokovat celou Anglii...

Pod vedením trenéra Charlese Mortona Sceptre vítězně debutovala ve Woodcote Stakes na 1200 metrů. Druhý start, newmarketské July Stakes na 1050 metrů, také vyhrála. Ve třetím dostihu, Champagne Stakes na 1200 metrů těsně podlehla dobrým soupeřům, ale přesto ukázala, že za rok může patřit ke špičce ročníku. Sivier si myslel totéž a rozhodl se udělat si z ní zlatý důl. Měl však příliš netrpělivou povahu, aby dokázal čekat na správný čas.

Už v březnu přihlásil tříletou Sceptre do prvního velkého dostihu roku, Lincolnshire Handicapu. Uzavřel na ni ohromné sázky, leč klisna v poslendím cvalovém skoku podlehla St Macklou, výbornému St Simonovu synovi o hlavu. Sivier se rozčílil k nepříčetnosti, protože přišel o velké peníze a začal Sceptre trénovat sám. Všichni, kdo ho považovali za šílence, se nestačili divit, když Sceptre snadno dominovala v klasických 1000 Guineas i 2000 Guineas. Tento výkon je katapultoval do role horké favoritky pro Epsom Derby 1902. V největším dostihu života se jí však na kopyta přilepila smůla. V okamžiku startu její žokej Randall zaváhal, a proto se na trať vydala jako poslední z osmnáctičlenného pole. Menší zpoždění na startu by naděje na vítězství ještě nezničilo, Randall se však rozhodl dohnat ztrátu přiliš brzy. Rychle provedl Sceptre mezi soupeřícími koňmi a do rovinky už zatáčel jako druhý. V rovině se na krátký okamžik objevila Sceptre dokonce v čele. Ale dříve, než mohl oslavný jásot davu skutečně propuknout, prošli kolem favoritky tři hřebci v pořadí Ard Patrick, Risin Glass a Friar Tuck II.

Část veřejnosti, která Siviera znala jako vysokého sázkaře, obvinila majitele a trenéra favoritky Derby v jedné osobě z podvodu. Měl prý její porážkou získat blíže neurčený, ale ohromný obnost. Jiní ho vinili ze špatného tréninku, ještě jiní vysvětlovali klisninu porážku nedostatkem vytrvaleckých vloh. Všichni se však mýlili - Sivier neúspěchem v Derby peníze nezískal, ale ztratil. Klisnu připravil dobře a o vítězství ji zcela jistě nepřipravil neostatek vytrvalosti. Příčina porážky spočívala jednak v taktické chybě žokeje, ale i v tom, že koně nejsou bezchybně fungující stroje...

Sceptre tedy nevyhrála Derby, zato však zazářila ve svém třetím klasickém dostihu o dva dny později, kdy porazila nejlepší klisny v Oaks. Poté následuje zbytečná pouť za moře do Francie na start Grand Prix de Paris, kde se Sceptre ani neumístí.

Sivier posílá klisnu do dalších dostihů bez sebemenšího odpočinku. Přesto klisna vyhrála St Jame´s Palace Stakes. Druhá skončila v Sussex Stakes a pak opět první v Nassau Stakes. Na podzim pak dosáhla ojedinělého výkonu, když získala i St Leger. Čtyřmi vítězstvími v klasických anglických dostizích překonala i rekord Formosy, vytvořený o čtyřicet let dříve (Formosa totiž vyhrála 2000 Guineas v současném doběhu s jiným koněm). Posledním dostihem v třileté sezoně bylo Park Hill Stakes a druhé místo.

Sivier nutil Sceptre běhat značný počet dostihů, čímž jí sice připravil hodně vítězství, ale také hodně zbytečných porážek. Na jaře následujícího roku musel čtyřletou Sceptre prodat za 20 000 liber novému majiteli. Ten ji poslal k trenéru Aleku Taylorovi. V plánu pro sezonu 1903 bylo sedm dostihů. Jako první byl Lincolnshire Handicap a páté místo. Pak Sceptre získává Hardwicke Stakes. Dostihem století se stalo Eclipse Stakes, kde vyhrál Ard Patrick, který porazil Sceptre, a ta zase tohoročního trojkorunovaného Rock Sanda. Dále následovala série čtyř vítězství v řadě.

Pětilatá Sceptre absolvovala tři starty. V Coronation Cup narazila na skvělého Zinfandela a skončila druhá, ovšem za ní byl opět chudák Rock Sand. Následovala dvě třetí místa v Ascot Cup a Hardwicke Stakes. Sceptre pak odešla do chovu a s tyranem Sivierem se už nesetkala. Ostatně ten byl později z anglických drah diskvalifikován.

V chovu dala Sceptre osm hříbat a ač ani jedno na dráze nevyniklo, většinou se osvědčila v chovu. Byli to: Maid of the Mist (klisnička po Cyllene, nar. 1906), Maid of Corinth (klisnička po Cyllene, nar. 1907), Coronation (klisnička po Isinglass, nar. 1908), Queen Carbine (klisnička po Carbine, nar. 1909), Curia (klisnička po Cicero, nar 1912), Grosvenor (hřebeček po Cicero, nar. 1913), Sceptre's Daughter (klisnička po Swynford, nar. 1915) a Queen Empress (klisnička po Glenesky, nar. 1917).

Výtečná klisna uhynula ve věku 27 let v únoru roku 1926 v Brazílii u lorda Glanelyho.

Starty Sceptre:

Rok 1901
Rok 1902
Rok 1903
Rok 1904
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,4 Známkovalo: 17 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Sceptre na dráze
RokStáříStarty1. místo2. místo3. místoNeumístěnVýdělekMěna
19012320102 455Ł
1902312630123 137Ł
190347510012 633Ł
19045301200Ł
Celkem251353138 225Ł
Galerie obrázků - Sceptre
Zdroj: TB-Heritage (www.tbheritage.com)
Popis: Sceptre a druhé hříbě Maid of Corinth
Zdroj: TB-Heritage (www.tbheritage.com)
Popis: Sceptre po čtyřech hříbatech na prodej v roce 1911
Vaše reakce k článku
K tomuto článku ještě nebyla přidána žádná reakce ...
Datum poslední změny: 24. prosince 2003