Horses-Online.cz

Sagar

Sagar (Stokrát přes Taxis, foto: Vladimír David)

Zdroje informací:

Příběh:

Pavel Liebich a Sagar se potkali v roce 1980, když stáj PP Kladruby tohoto ryzáka koupila v Rusku, tehdejším Sovětském Svazu jako neúspěšného rovinového koně. Na překážkových drahách u nás doma však Sagar už během prvních dvou sezon své nové kariéry dokázal, že všechno je jinak. V sedle s Pavlem Liebichem si se svými soupeři na trati jen hrál a v závěru je nemilosrdně drtil nevídaným speedem. A tak druhou říjnovou neděli roku 1981 vyběhl na 6900 metrů dlouhou trať s jednatřiceti překážkami jako favorit, přestože ve Velké dosud nestartoval...

Téhož roku se po sedmileté přestávce vrátili do Pardubic ruští koně a jezdci. Počasí nebylo nic moc. Od rána lilo, před polednem však prudké nárazy větru rozervaly černé houně na nebi do nepravidelných cárů. Déšť ustával, zato vítr zkoušel odolnost tribun.

Aktéři Velké pardubické se objevili na dostihové dráze krátce před třetí hodinou. Devatenáct domácích dvojic, dvě ruské a jedna bulharská. Několik sekund po startu, když koně nabíhali na druhou překážku, padl Lancaster, který nikdy nedoběhl do cíle na horším než třetím místě, a který zde roku 1978 slavně triumfoval. Nyní však ze zlomenou nohou postával u skoku a bylo jasné, že jemu už nikdy plné tribuny tleskat nebudou...

Hned v úvodních fázích dostihu přišel o všechny šance i bulharský kůň Mirabel. Když se koně a jezdci chystali zdolat překážku číslo čtyři, Velký Taxisův příkop, zvedl se proti nim prudký poryv větru. Jeden kůň za druhým doskakují na odbrácenou stranu příkopu, někteří padají, většina však pokračuje dál. Jako poslední skáče se zakolísáním Sagar.

Simon, nejslavnější polokrevník loňské sezóny, který se zde loní na podobném blátě bil s Lancesterem a pak mu utekl, chce zřejmě zopakovat loňské sólo. Efektní fílofialový dres Vlastimila Knápka zasvítí nad temně hnědou oranicí. Pak ale zhasne, Simon postupně ztrácí chuť bojovat, opouští čelo, protože mu docházejí síly.

Na Hadím příkopu padá po kolizi s Limitem největší Sagarův soupeř, ruský Diaf s jezdcem Kasajevem. Nehoda končí pro tyto dva šťastně, Diaf se ani nezranil a Kasajev ho opět nasednul a pokračoval v dostihu. Na Velkém anglickém skoku ztroskotávají Záboj s Jiřím Chaloupkou, kteří jako první překonali před několika minutami Taxis. Bez zakolísání pokračují staři harcovníci Continental a maličký Floret.

Do cílové rovinky vbíhá Sagar s náskokem před Diafem. Na poslední proutěné překážce Sager před odskokem zaváhá a při dopadu trochu balancuje. Tribuny se leknou a zároveň vydechnou úlevou. V posledních desítkách metrů pracuje kladrubský ryzák naplno. Stává se třetím šestiletým koněm v posledních čtyřech ročnících, po Lancasterovi v roce 1978 a Legendě v roce 1979, kteří vyhráli Velkou pardubickou.

Druhou Velkou vyhráli Sager s Pavlem Liebichem hned v následujícím roce 1982. Potřetí a naposledy stanuli na startu Velké 9. října 1983 jako obhájci dvojnásobného vítězství. Pavel Liebich se tvářil spokojeně už tři dny před startem. Viděl tréninky svých soupeřů a nic mu to neubralo zdravého sebevědomí. Osmiletý valach Sagar byl i tentokrát po všech stránkách výborně připravený.

Rusové si dělali zálusk na vítězství a nebýt Sagara, bylo by se jim to v loňském i předloňském startu podařilo. Letos startovala trojice ruských koní: Algir, Kapellan a Erot. Nakonec Kapellan nedošel ani k Taxisu a Algir na něm ztratil jezdce. Sagar zvládl Taxis skvěle, stejně jako Jawan, Azat, Wells Fargo, Beginagin, French Bob i Kamilem Kuchovským vedená klisna Madia, matka tří koní, která se na dostihovou dráhu vrátila z chovu. Tempo dlouho udával Erot, jehož jezdec Chudějev dělal vše pro to, aby soupeře setřásl, Jawan a Sagar se však nedali. Při překonávání Havlova skoku bylo jasně vidět, že Sagar vydal z vedoucí trojice do této chvíle daleko nejméně sil.

Chudějovova divoká jízda stála Erota mnoho sil a ani Jawan už nestačil tempu Sagara. Liebich ryzáka ani nemusel pobídnout, jenom mu naznačil že teď je ta pravá chvíle, a Sagar přidal. Běžel vstříc svému třetímu vítězství a nic na světě už mu v tom nemohlo zabránit.

V osmi letech byl Sagar trojnásobným vítězem Velké pardubické a málokdo pochyboval o tom, že ho čakají další vítězství. Byl zdravý, silný, v nejlepších steeplerských letech. Jedná zlá chvíle, jedno nešťastné šlápnutí při naprosto nedůležitém dostihu v tropickém odpoledni 4. srpna 1984 na pardubickém závodišti, ukončila dva měsice před očekávaným čtvrtým vítězstvím ve Velké pardubické jeho dostihovou kariéru..

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,2 Známkovalo: 117 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Sagar
Foto: Vladimír David
Zdroj: Stokrát přes Taxis - Petr Feldstein
Popis: Vítězně...
Foto: Archiv Vladimíra Davida
Zdroj: Stokrát přes Taxis - Petr Feldstein
Popis: Zasloužená odměna
Foto: Marek Skála
Popis: Stokrát přes Taxis - Petr Feldstein
Popis: Sagar s Pavlem Liebichem při posledním vítězství
 
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003