Horses-Online.cz

Jan Faltejsek

Jan Faltejsek s Mr Free v K. Varech 2006 (Foto: Marcela Klingorová)

Text a foto:

Jan Faltejsek * 1983

Jan Faltejsek, jeden z velkých překážkových talentů současnosti, se navzdory svému mladému věku dokázal prosadit nejenom na českých a potažmo slovenských drahách, ale také daleko za našimi hranicemi.

Okolo koní se motal odmalička (jeho tatínek je veterinář), přes poníky a parkurové koně se později dostal k plnokrevníkům. Dostihy si nakonec vybral za svou profesi, ale výjimečný je tím, že by zároveň rád zdárně ukončil studium na vysoké škole a získal červený diplom.

Poslední rovinový start absolvoval začátkem června roku 2005 a od té doby se objevuje výhradně v sedlech překážkových koní. Do podvědomí dostihových odborníků i široké veřejnosti se dostal zejména díky spolupráci s trenérem Čestmírem Olehlou, který do jeho rukou svěřoval hvězdy, kterými jsou například Magnus, Masini, Kolorado, Hastaven, Big Six či Red Dancer. Ale ani za podpory takového velikána jakým je Hastaven, se mu prozatím nepovedlo projet cílem slavné Velké pardubické (startoval s ním v roce 2004 a 2006).

Žokejského titulu dosáhl v květnu roku 2006 na mosteckém hipodromu na klisně trenérky Pavlíny Baštové Rhapsody. Poté, co domácí sezóna skončila, účinkoval v sedlech koní stáje Wrbna ještě v Itálii. Nejlépe dotovaný dostih mítinku v Miláně (kategorie Gr.2, proutěné překážky na 3.600m) přesně v den, kdy podle pranostik přijíždí Martin na bílém koni, ovládl s tříletým Diktysem.

Zkušenosti potřebné k dalšímu "růstu" od konce listopadu 2006 sbíral v kolébce turfu – na britských ostrovech. Zakotvil v tréninkovém středisku čítajícím zhruba třicítku koní nedaleko Newcastlu. Se slavnou dostihovou dráhou v Aintree se seznámil více než úspěšně. V dostihu "nováčků" přes proutěné překážky na čtyřkilometrové trati dovedl vítězně do cíle málo tipovaného koně Rothburyho. Se šestiletým svěřencem trenéra Charltona s přehledem triumfoval nad ostatními devatenácti soupeři o celé čtyři délky. Na další místa odkázal takové velikány, jakými je třeba Tony Mc Coy či Timmy Murphy.

Neuplynul ani týden a odvážný "Český Honza" udeřil znovu. Tentokrát přímo v Newcastlu triumfoval s mladou klisnou Reel Charmer a čtyřkilometrovou tratí s proutěnými překážkami ji provedl s konečným třináctidélkovým rozdílem před ostatními. Skvěle rozjetou zimní stáž doplnil začátkem prosince o třetí vítězství, když na dráze v Kelso opět s pohodlným náskokem dvanácti délek triumfoval s valachem Bywell Beau v dostihu dlouhém 3.300m. Mnohem výraznější převahu nad svými soupeři měla tato sehraná dvojice v polovině února 2007, kdy na stejné dráze zvítězili dokonce o celých 30 délek. Dalším prvenstvím o dva týdny později, tentokrát o velmi snadných 23 délek, Jan Faltejsek demonstroval mimořádně vyvedené "partnerství" s tímto těžce ovladatelným koněm.

Vzhledem k počtu absolvovaných startů na nejrůznějších ostrovních závodištích a hojnému počtu umístění není možné evidovat všechny jeho zásahy. Jisté ale je, že se Jan Faltejsek stal nejúspěšnějším překážkovým jezdcem působícím na britských drahách v novodobé historii českého turfu.

Krátká vizitka:

Vítězné starty - I. kategorie a vyšší:

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 36 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Jan Faltejsek
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Jako partner tempaře Čaroděje Dobroděje - Most 2006
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Jan Faltejsek a Nelat - Most 2006
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 31. května 2007