Horses-Online.cz

Miloš Welde Zavadil

Text a foto:

Miloš Welde Zavadil (1940 - 2007)

S přicházejícím smutným podzimním obdobím koňařský svět přišel o jednu ze svých výrazných postav. 17. září se k branám pozemským vydal český rodák Miloš Welde Zavadil, uznávaný herec, režisér choreograf koňských vystoupení, který v paměti národa navždy zůstane díky postavě Honzy, kterého ztvárnil v nesmrtelném filmovém muzikálu Starci na chmelu. Po úspěšných účinkováních v tuzemských filmových i divadelních rolích se prosadil také v muzikálu West Side Story, hrané ve vídeňské Státní opeře. Vzhledem k tehdejší politické situaci v naší republice se rozhodl v Rakousku natrvalo zůstat, ale ještě před tím svůj život spojil s koňmi, když si americký štáb na Barrandově vybral do westernu v domnění, že má s ježděním praxi. Ačkoliv při této příležitosti v sedle seděl poprvé, koně ho ovlivnili na celý zbytek života.

Společně s nevlastním bratrem Ewaldem (díky jeho rodině převzal příjmení von Welde a zároveň titul barona), našel v roce 1967 útočiště v malé obci nedaleko od Vídně a lásku ke koním upřednostnil před hereckou kariérou. Vybudoval farmu a hřebčín Gschwendthof, který je podle odborníků považován za jeden z vůbec nejkrásnějších v Evropě, ne-li na světě. Hlavním chovným bohatstvím jsou koně plemene Welsh Cob a někteří z jeho odchovanců našli své místo i ve stájích samotné britské královny. Alžběta II. mu dokonce věnovala bryčku, která zdobí Weldeho sbírku více než 50 historických kočárů z let kolem roku 1860 až po současnost.

Po dlouhých letech v novém domově se Miloš Welde Zavadil přijel podívat do své dřívější vlasti, když se při Slavnostech kladrubského koně v roce 1991 ujal přípravy uchvacující doprovodné show. Sám měl také zájem o zviditelnění kladrubského koně v Evropě, ale nesetkal se s dostatečným zájmem z české strany. Většího poděkování se mu dostalo v roce 1996 v rámci výstavy "Kůň" v Lysé, když byl za celoživotní propagaci koní uveden do Dvorany slávy.

Gestüt Gschwendt

Zakladatelem tamního chovu byl z Británie dovezený hřebec Coxwold Redstart a jeho syn Gschwendt Roving Fellow byl samotným Weldem ježděný pod sedlem do úrovně "S". Díky svému temperamentu, mimořádným pohybovým vlohám a jiskrnému výrazu tento plavák dokázal třikrát vyhrát zemské mistrovství a čtyřikrát republikové v jednospřeží. Jeho potomci jsou dnes využívaní především v zápřahu a v military a neméně úspěšní – za vše hovoří tři tituly mistra světa ve spřežení v kategorii dvojspřeží (Sangringham v Anglii 1985).

Díky importovaným kladrubským klisnám a jejich zkřížení s coby se hřebčín stal vyhlášeným producentem plemene pojmenovaného jako Podhajského běloušové. S těmito koňmi se Ewald stal několikanásobným mistrem Rakouska ve dvouspřeží i mistrem světa. Popularita specifického plemene si našla cestu až ke králi Hassanovi z Maroka, který si nechal pro královské účely dovézt hned čtyři hřebce.

Hřebčín nabízí kromě své hlavní specializace, tedy služeb v chovné oblasti, také výcvik jezdců i koní, pravidelné jezdecké kurzy i metodu na bázi horsemanshipu.

Jen individuální práce na lonži či drezúra ve volnosti byla výhradně doménou pana cvičitele Miloše Weldeho.

Malý ráj pro koně a lidi, jak byl Gschwendt také nazýván, 17. září osiřel ...

Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 3. listopadu 2007