Horses-Online.cz

Tomáš Lukášek

Vítězství v sedle Set In Motiona (Foto: M. Klingorová)

Text a foto:

Tomáš Lukášek * 1984 (informace v článku aktuální před zahájením sezony 2008)

Jeden z největších talentů posledních let má na kontě více než 300 odjetých dostihů na rovině, přičemž prozatím nejvíce z nich odjezdil pro trenéra Romana Vítka.

Jako Pražáka ho vášeň zanesla do Chuchle, kde začínal u trenéra Fedorowicze. V učňovském období sbíral cenné zkušenosti u trenérky Pejškové.

První start absolvoval v říjnu 2000 v sedle Linea a výsledkem bylo 5. místo, první vítězství slavil v červnu 2005, kdy na chuchelské dráze dominoval v dostihu IV. kategorie s Fuegem.

Navzdory svému věku je "protřelým" cestovatelem, práci u koní si vyzkoušel v Mnichově, Švýcarsku i kolébce turfu v Anglii. V srpnu 2005 opustil dosavadní působiště u pražského trenéra Eduarda Kotába a přesídlil do Zhoře k Romanu Vítkovi. Tehdy měl na kontě 42 startů a 3 vítězství.

A důrazněji si krůček po krůčku začal říkat o pozornost. V rámci slavnostního karlovarského dostihového odpoledne, kterému vévodila Lázeňská míle 2006, zásluhou Tomáše bodovala jeho domovská stáj DS Pegas poté, co vítězně dovedl do cíle veterána Hyphena a pro trenérku Vondrovou a bílo-zelené barvy stáje Hrubý zajistil málo očekávaný triumf v sedle Shalimixe ve dvojkové vytrvalecké Ceně Kalibra Nova. V říjnu 2006 se v  rakouském Ebreichsdorfu posadil do sedel dvojice českých vyslanců, kterými byli Mustafa a Irelands Cross a s oběma opět vyhrál. V šampionátu rovinových jezdců rázem poskočil na 8.místo.

Pokud se některým s přicházejícím jarem "zapalují lýtka", Tomáš se šťastnou sedmičkou na konci letopočtu nastartoval pravděpodobně svoji životní formu. V dubnu dosáhl hattricku během odpoledne ve Velké Chuchli, když triumfoval v sedle Anthonyho, Hanover Lady a Son of Suna a o měsíc později zaznamenal dokonce ojedinělý počet pěti vítězství. A tím se zavděčil hned několikrát, protože každý z jeho vítězných čtyřnohých partnerů (Parisien Sir, Diplomatka, Anthony, Typhoon a Rio Gallegos) je v péči jiného trenéra.

K největším úspěchům jeho slibně se rozvíjející kariéry patří prvenství v St. Leger 2007 se Savignonem a v Memoriálu R. Deyla s Hanover Lady.

Týden před triumfem v posledním klasickém dostihu sezóny ladil formu v Mnichově, kde dovedl vítězně do cíle klisnu Abbotts Ann a pěkné 2. místo obsadil i s jejím stájovým kolegou Rio Gallegosem na dvoukilomertové trati.

Tomu, že jeho hvězda stoupá strmě vzhůru, nepřikládá skromný mladík až tolik významu. Podle svých slov je rád, že šance k ježdění dostával postupně a to ho vždycky motivovalo na sobě více zapracovat. A důležitost orientace v dostihu, předvídání průběhu, volba optimálního tempa, vcítění se do koně, to odkoukával již dříve u jezdců světových jmen, jakými jsou John Murtagh či Kieren Fallon.

Nejvýznamnější vítězné starty:

Nejúspěšnější vítězní koně jím odježdění:

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 12 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Tomáš Lukášek
Foto: Marcela Klingorová
Popis: City Hall byl Tomášovým partnerem v 2006
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Radost vítěze St.Legeru 2007
Foto: Marcela Klingorová
Popis: S ryzkou Madelinou na karlovarské dráze 2007
Foto: Marcela Klingorová
Popis: S vítězným Ilionem v K. Varech 2007
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Se Zessiem při derby dni 2007
Foto: Marcela Klingorová
Popis: V bílém dresu na Love Girl v Ceně Hřebčín Napajedla 2007
Foto: Marcela Klingorová
Popis: V sedle Ignacia po derby 2007
Foto: Marcela Klingorová
Popis: V sedle vítězného Hyphena (2006)
Vaše reakce k článku
K tomuto článku ještě nebyla přidána žádná reakce ...
Datum poslední změny: 6. října 2008