Horses-Online.cz

Newmarket

Igazu Falls (L. Dettori) (Foto: Marcela Klingorová)

Text a foto:

Stěží se najde dostihový fanoušek, který by přemýšlel nad otázkou, čím je útulné městečko vzdálené necelých 100km od Londýna, proslulé. Newmarket totiž nepatří ani tak lidem, jako koním. Na 2.500 ušlechtilých plnokrevníků zde má v péči 77 licentovaných trenérů a v nejbližším okolí napočítáte 65 hřebčínů a chovných farem (včetně The National Stud a chovatelského impéria dubajského šejka Dalham Hall Stud). K plnohodnotnému tréninku slouží něco přes 80 km travnatých i 30 km umělých cvalovek. Část z nich zasahuje do chráněného prostředí s křídovým podkladem známého jako Newmarket Heath. Půdní podklad je konzistentní, pružný a odolný. Je tedy ideální pro denní zatěžování koňskými kopyty. Nedílnou součástí tohoto "průmyslového odvětví" jsou četné veterinární kliniky, specializované laboratoře i nemocnice, sedláři, prodejci veškerých jezdeckých potřeb, společnosti nabízející přepravu koní, proslulá Tattersalles (největší prodejní společnost v Evropě), British Horseracing Museum, British Riding School, původní sídlo Jockey Clubu i Asociace chovatelů plnokrevníka.

Historie Newmarketu

Nejstarší zmínky spadají do roku 1200. Od 17. století je navíc úzce spojován s královskou historií. Věhlas dal Newmarketu především Charles II., který sem pravidelně po roce 1660 stěhoval celý královský dvůr. Byl velice zdatný jezdec a pro své divoké jízdy využíval prostor, který později posloužil k založení obou městských drah The July Course (dnes se zde pořádají všechny letní mítinky od půlky června do srpna) a The Rowley Mile (jarní a podzimní mítinky). O pět let později byl Charles II. iniciátorem prvního odběhnutého dostihu podle přesně daných regulí zvaný The Town Plate.

V roce 1750 se sešly významné osobnosti dostihové scény, aby založily Jockey Club, uskupení, které mělo dohlížet nad veškerým dostihovým děním v zemi podle dohodnutých pravidel. Od druhé poloviny 18.století docházelo k postupnému formování jednotlivých dostihových klání, které jsou v mezinárodním dostihovém kalendáři vedené jako dostaveníčka těch nejlepších: 2000 Guineas (1809), 1000 Guineas (1814), Cambridgeshire a Cesarewitch (1839), Champion Stakes (1877).

Komfortní servis

Do Newmarketu se pohodlně dostanete vlakem (z Londýna z nádraží Kings Cross nebo Liverpool Street) a cesta i s přestupem v Cambridge trvá zhruba 2 hodiny. V den dostihů je v Newmarketu svoz návštěvníků zajišťován autobusy od vlakové stanice anebo z centra města. Závodiště rozšířilo své služby také svozem návštěvníků z Cambridge i letiště Stansted.

My jsme ovšem v den naší účasti na jedné z nejdůležitějších událostí podzimní části sezóny (Cambridgeshire Meeting 4. - 6. 10. 07) dvoukilometrovou pouť na závodiště absolvovali pěšky a mohli tak do sytosti nadýchat jedinečnou atmosféru koňské "metropole". Po letmé prohlídce aukčního areálu Tattersalles jsme dlouhou stromovou alejí, zdobenou fotografiemi vítězů jednotlivých dostihů z let minulých, kráčeli k branám závodiště, odkud jsme se o 20 liber lehčí (základní vstupenka do paddocku a veřejnou tribunu) zařadili mezi další návštěvníky.

Na přístupových schodech k rozlehlému paddocku míjíme hliníkovou konstrukci, zobrazující žokeje Lestera Piggotta, majitele 30 triumfů v  britských klasikách (např. 7 v newmarketských "Guineas", rekordních 9 v derby). Jedenáctinásobný britský rovinový šampión během své bohaté dostihové kariéry, kterou ukončil v roce 1995, nastřádal úctyhodných 4,493 triumfů na britském území a přes 800 v cizině ve 27 různých zemích. Posledního klasického vítěze odsedlával v 56 letech a tím byl Rodrigo De Triano (již zmíněné 2000 Guineas v roce 1992).

Brigadier Gerard (1968-1989) je další nepřehlédnutelnou legendou. Socha sedmnáctinásobného vítěze z celkových 18 startů a pyšnícího se titulem Kůň 20. století zdobí příkladně upravené sedliště.

Den D: dostihové odpoledne 5.října

Třídenní dostihový svátek The Cambridgeshire Meeting patří k naprostému vrcholu podzimní části dostihového kalendáře na britských ostrovech. Zcela vědomě jsme si z lákavé nabídky vybrali den prostřední, tedy páteční. Lákala nás podívaná na nejlepší nejmladší plnokrevníky, které s největší pravděpodobností příští rok čeká hvězdná budoucnost. Ve dvou testech 1.200 m dlouhých a spadajících do kategorie Gr.1 (The Shadwell Middle Park Stakes pro hřebce a The Cheveley Park Stakes pro klisny) se jednalo o nejdůležitější měření sil benjamínků v rámci celé letošní rovinové sezóny na anglickém území.

V "mužské" společnosti se nejlépe dařilo rodině trenéra Barry Hillse, který připravil pro své syny Michaela a Richarda prvního (DARK ANGEL) a třetího v cíli (TAJDEEF). Mezi bratry bojujícími v sedlech běloušů se na cílové pásce ještě vklínil ryzák STRIKE THE DEAL (E. Ahern). Naopak zklamal papírový favorit SIR GERRY, kterému pevný povrch dráhy očividně nevyhovoval.

Mezi klisnami potvrdila pozici nejlepšího evropského dvouletka ve své kategorii francouzská NATAGORA (C. P. Lemaire), která bez větších problémů ve vzájemném duelu o krk pokořila Frankiem Dettorim výrazně podporovanou hnědku Fleeting Spirit.

The Somerville Tattersalls Stakes (Gr. 3) na trati dlouhé 1.400 m byl dalším top-testem dvouletých hřebců a valachů a podle předpokladů skončil umístěním favorizovaných RIVER PROUD (T. Quinn) a zástupce modrých barev Godolphinu IGUAZU FALLS (L. Dettori) na prvních dvou místech.

Nejdelším dostihem dne byly Newmarket Equine Security Godolphin Stakes (Listed) pro tříleté a starší. Vytrvalecká 2.400 m dlouhá porce, při které jedinkrát koně "točili" do oblouku, se stala kořistí čtyřletého ryzáka GALACTIC STARA v sedle s Ryanem Moorem před notně zlepšeným MUNSEFEM vedeným Richardem Hillsem v dresu šejka Hamdana.

The 250 000 Tattersalls October Auction Stakes (Class 2, 1.200 m, dvouletí) byl s 29 účastníky nejpočetněji obsazený dostih dne. EXCLAMATION z tréninkového střediska Briana Meehana plným zásahem vrátil svého jezdeckého partnera Jamieho Spencera do hry o letošní šampiónský titul. Skvěle načasovaným finišem vyfoukl v poslední chvíli vítězství hnědce ANOSTI, které před dostihem sázkaři moc nevěřili.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 2,4 Známkovalo: 12 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Newmarket
Foto: Marcela Klingorová
Popis: 29 koní na dráze
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Boj (Iguazu Falls versus River Proud)
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Chybička se vloudila... aneb koník se asi moc nenapil
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Crime Scene (L. Dettori)
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Eastern Gift - R. Moore
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Exclamation - J. Spencer
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Fleeting Spirit - Dettori
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Gold Sovereign
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Iguazu Falls po dostihu
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Iguazu Falls při odsedlávání
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Iguazu Falls a trenér stáje Godolphin Saeed bin Suroor
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Malý paddock před sedláním se sochou Brigadier Gerarda
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Natagora - C. P. Lemaire
Foto: Marcela Klingorová
Popis: R. Hills - Tasdeer, Dettori
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Sedliště
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Takhle vypadá Newmarket po skončení dostihového dne
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Tréninková cvalovka
Foto: Marcela Klingorová
Popis: U paddocku
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Vítězný M. Hills a Dark Angel
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Za cílem koně brzdí v kopci
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Zvlněný profil dráhy
 
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 15. června 2008