Horses-Online.cz

Wincanton

Sedliště (Foto: archiv Veroniky Ráczové)

Text a foto:

Zhruba 50km jižně od Bristolu, v srdci oblasti The Somerset Countryside, se nachází dostihové závodiště Wincanton, které bylo ohodnoceno jako nejlepší malé závodiště jihozápadu.

V průběhu sezóny, která trvá od října do května, se zde odběhne necelá dvacítka kvalitních překážkových dostihů, v průměru se dvěma dostihovými dny měsíčně.

Kromě odpovídajícího zázemí pro samotné účastníky dostihů (97 boxů pro ustájení) vytváří příjemnou atmosféru i za pomoci sedmi tradičních anglických "pubů", sloužících k občerstvení a hlavně důkladnému prostudování dostihového programu.

Takzvané "sobotní mítinky" (The Saturday Meetings) patří k těm nejlepším v překážkové sezóně a účastní se jich ti nejlepší koně v zemi. Nedělní a ve dnech státního svátku konané mítinky jsou většinou pojaty na bázi nenucené rodinné zábavy s velkým množstvím nejrůznějších atrakcí určených dětem. Oficiálním událostem vévodí dubnový dostihový den nazvaný "The Ladies Day".

Vstupné na závodiště se pohybuje od 12 do 17 liber a tento rozdíl je odstupňován prostorem, do kterého má návštěvník přístup. Nejdražší vstupenka samozřejmě držiteli umožňuje vstup na V.I.P. tribunu včetně návštěvy jednoho ze čtyř vybraných barů a komfortní vyhlídku na kompletní dění na dráze. Většině návštěvníků "z lidu" postačí sedadlo na veřejné tribuně s možností volného pohybu kolem paddocku a také všudypřítomné stánky s hamburgery v jeho blízkosti jsou po celou dobu hojně využívané. Není zde zapotřebí fraku ani roztodivných kloboukových ozdob oproti zvyklostem na ostatních významnějších ostrovních drahách.

Závodiště ve Wincantonu je považováno za jedno z nejstarších, obliba překážkových honebních srovnávacích testů v místě jeho nynější lokace se datuje až do 19.století.

První dostihy nepodléhaly žádným pevným pravidlům do roku 1861, kdy se mítinky začaly vypisovat na základě pokynů vydaných Národní překážkovou asociací. Vůbec první akcí, na které se vztahovaly určená pravidla, byly závody ve stylu "point-to-point" o Velikonočním pondělí roku 1895.

V roce 1913 začala závodiště spravovat společnost Wincanton Races, jejíž činnost však zabrzdila 1.světová válka. Po roce 1920 se závodiště potýkalo s finančními problémy a pomocnou ruku mu v poslední chvíli podal Lord Stalbridge a zabránil tak jeho kompletní likvidaci. Zároveň se zasloužil o výstavbu nové moderní dráhy, která byla slavnostně pokřtěna kopyty koní v dubnu 1927. Po 2.světové válce, kdy se nějaký čas na závodišti vůbec neběhalo, byl areál kvůli zdravotním potížím svého mecenáše nabídnut k prodeji a dostal se do vlastnictví nadšenců, kteří pro záchranu překážkových dostihů v této oblasti byli ochotni udělat i nemožné. To se také povedlo a závodiště v novém a lepším hávu přivítalo první poválečné návštěvníky v říjnu 1945.

Památka Lorda Stalbridge je dodnes připomínána dostihem zvaným "Lord Stalbridge Memorial Handicap", který má své pevné místo v rámci vánočního programu. Od roku 1966 je závodiště spravováno stejně jako Cheltenham, Aintree či Sandown společností Racecourse Holdings Trust (RHT).

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,9 Známkovalo: 13 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Wincanton
Foto: archiv Veroniky Ráczové
Popis: Pohled z dráhy na tribuny
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 15. června 2008