Horses-Online.cz

Hyde Park Stables

Koňské trasy lemují většinu Hyde Parku (Foto: Marcela Klingorová)

Text a foto:

Hyde Park Stables v Londýně

Hyde Park Stables se nacházejí v místě zvaném Rotten Row a patří k nejznámějším jezdeckým adresám v celé Anglii více než 300 let!

Že se jedná o nejstarší původní londýnský klub, je patrné hned, jakmile se ke stájím dostanete. A že to není úkol jednoduchý. Jak název napovídá, nacházejí se v samém centru Londýna v těsné blízkosti notoricky známého oddechového parku metropole, konkrétně v jeho severní části. Téměř k cíli vás doveze metro, pokud vystoupíte na stanici Lancaster Gate. Zde mapa napovídá, že zbývá zdolat jenom dvě ulice a máte vyhráno. Na jejich konci začínala bytová zástavba v takové podobě, že by se našel jen stěží někdo, kdo by v těchto končinách hledal živého koně, natož celý jezdecký klub. Sklopila jsem smutně oči a to byla naše záchrana. Jednosměrnou ulici totiž zdobily koňské koblížky a ty nás po několika stech metrech zavedly k průchodu, kde se po nich zem slehla. Už jsme je nepotřebovali, protože jsme právě objevili vytoužené středisko.

Ani v nejmenším nepřipomínalo jezdecké kluby našincům známé – pro představu uvádím, že jsme si trochu připadali jako v nějaké londýnsko-pražské Zlaté uličce na Hradčanech. Uzoučká a kameny dlážděná ulička vedla mezi skromnými starými domky s malinkatými okénky a dveře také nebyly zrovna pro obry. A uvnitř malé boxy či stání pro koně. A protože kromě poníků zde mezi patnácti koňmi byli k vidění i představitelé plemen Irish Cob, Draught cross a také angličtí plnokrevníci, žádné pohodlí je asi ve stáji s nizoučkým stropem nečekalo.

Klub uznaný Britskou jezdeckou asociací nabízí celoroční ježdění i jezdecké kurzy. Od desáté ranní do sedmé hodiny večerní (v zimním období se provozní doba zkracuje) slouží zájemcům zhruba 10 km značených cest kolem proslulé umělé vodní plochy Serpentine Lake. Kdo dá přednost tréninkové lekci či drezúře, může zamířit na jednu z dvojice venkovních pracovních jízdáren. Intenzivní jezdecké kurzy jsou prováděny na  různých stupních výcviku – od začátečníků, přes středně zdatné jezdce až po pokročilé na bázi anglického stylu ježdění. Westernový styl je nutné s dostatečným předstihem nahlásit.

Stupeň jezdecké zdatnosti jednotlivých příchozích není ohraničen, jenom jsou všichni dopředu upozorněni, že nemají přeceňovat své síly a schopnosti a brát v patrnost, že jezdectví patří mezi rizikovější sporty.

Hodinová jízda ve skupině (max. 10 jezdců) stojí kolem 50 liber, soukromé jízdy kolem 70 liber. I přes tyto nemalé částky je o ježdění veliký zájem včasná telefonická či písemná rezervace minimálně týden předem je nutností. Dospělí jsou limitováni váhou – zájemcům vážícím více než 80 kg není vyhověno. Přilbu či jezdecké boty lze zapůjčit přímo na místě, což ocení zejména turisté, kteří by asi neradi cestovali s potřebnou jezdeckou výstrojí.

K doplňkovým činnostem klubu patří polodenní tábory pro děti ve věku od 5 let, jakási náhrada mateřské školky či školní družiny v době, kdy jsou jejich rodiče v práci nebo nabídka dárkových voucherů (na tréninkové kurzy, rekreační jízdy po Hyde Parku nebo jezdecké oblečení s  logem klubu), které jsou přenosné a platí jeden rok od data vystavení.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,2 Známkovalo: 6 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Hyde Park Stables
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Celkový pohled na Hyde Park Stables
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Příchod ke klubu by v tomto místě jen málokdo hledal
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Bytová zástavba versus stáje
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Areál z jiné strany
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Druhá část stájového komplexu
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Návrat z vyjížďky, první a poslední jede instruktor
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Navzdory skromnému zázemí mají koně veškerou potřebnou péči
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Posilnění na cestu
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Čekatel na zákazníka
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Poklidná idylka v Hyde Parku
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Poklidná vyjížďka rušným Londýnem
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Tento snímek náhodou pořízený u Hyde Parku je v rušném městě spíše výjimkou
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 30. června 2008