Horses-Online.cz

Tori

Původ a historie:

Tori pochází z Estonska a vyvinul se v hřebčíně Tori v letech 1890 až 1950. Tento kůň vznikl křížením s estonským klepperem. V průběhu 19. století se usilovalo u vylepšení typu kleppera a toto vedlo k vývoji typu tori. K zušlechtění kleppera bylo použito mnoho plemen: orlovský klusák, plnokrevník, arab a ardenský kůň. Začátkem 20. století byla přidána rovněž krev hannoverská, východofríská a východopruská. Tori zatím není ustanoven jako plemeno.Za zakládajícího hřebce je považován Hetman, který měl krev Norfolského klusáka a anglonormana.

Popis a charakteristika:

Výsledkem křížení je pracovní kůň vysoké třídy, vynikající rychlostí a dokonce dobrou skokovou schopností. Vyvinuly se dva typy - lehký a těžký. Lehký se užívá pro jízdu a těžký pro práci v zápřeži. Oba typy jsou velice podobné, liší se jen mohutností. Tori je se je převážně hnědák nebo ryzák, mívá bílé znaky a měří kolem 162 cm v kohoutku. Hlava je středně velká, čelo široké, uši vzpřímené a oči velké. Krk je silnýa dlouhý, kohotek široký, ale ne vysoký. Hřbet je rovný, záď silná. Nohy jsou krátké a silné, s ne příliš bohatým rousem, obvod holeně je 22,3 cm.

Využití a sport:

Pro svůj klidný temperament jsou oba typy všestranně využitelné. Využívají se k práci v zemědělství, k tahu i k jízdě. Vynikají i jako skokoví koně, díky přirozené rovnováze.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 2 Známkovalo: 46 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Tori
Foto: Meelis Linnamägi
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds)
Popis: Tori
Foto: Meelis Linnamägi
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds)
Popis: Tori
Zdroj: The Encyclopedia of Horses & Ponies - Tamsin Pickeral
Popis: Tori
 
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003