Horses-Online.cz

Skyros

Zdroje informací:

Úvodem...

V Řecku je jen velmi málo oblastí vhodných pro chov koní. Ve starém Řecku se chovalo několik plemen, avšak neúrodná půda, chudá vegetace a nepříznivé podnebí způsobují, že jsou to vesměs zvířata drobná. V době historika Xenofona (430 - 355 př.n.l.) se staří Řekové museli spokojit s nákupem koní ze sousedních krajin, které pak používali k zušlechtění svých domácích chovů. Zlepšovali tak vlastnosti svých původních menších koní dovozem koní východního typu z daleké Fergany (Uzbekistán), přičemž o zvýšení tělesného rámce se snažili křížením s koňmy skytskými...

Vysvětlení názvu:

Skyros pochází ze stejnojmenného ostrova v Egejském moři.

Původ a historie:

Přestože se nezachovaly žádné zprávy o tom, jak se koně na ostrov Skyros dostali, žijí zde již od nejstarších dob. Kdysi pobíhali tito poníci dokonce divoce v horách a byli chytáni a využíváni k výmlatu obilí. Chudá půda a horké podnebí sice zajišťují schopnost přežití i při nejchudší píci, ale podmiňují exteriérové vady. Nyní se však chovatelské organizace snaží o zlepšení vlastností všech typů řeckých koní.

Popis a charakteristika:

Stavba těla skyra odpovídá spíše velkému koni než poníkovi a připomíná zvířata vyobrazená na reliéfech a sochách z antického Řecka. Zdá se, že tady existuje vztah ke starým thesalským koním. Hlava současného skyra je jemnější, než bývala dříve. Typická pro ni je značná šířka čela a vzdálenost mezi očima. Trup je kompaktní, dobrá je zejména přední část těla. Lopatka je strmá, záď slabší, obyčejně se objevuje i "kravský postoj". Skyros má často úhoří pruh na hřbetě a zebrování na nohách, pozůstatky po divokých předcích. Kopyta mají být černá, jak to vyžaduje chovatelská organizace. Běžná výška je 112 cm, ale koně chovaní v dobrých podmínkách mohou být i vyšší (122 cm).

Využití:

Skyros je proslulý dobrou povahou a skokanskými schopnostmi. Jeho dalšími přednostmi jsou životnost, odolnost a schopnost nosit těžká břemena. Skyrové se využívají například i při orbě vyčerpané ostrovní půdy.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,7 Známkovalo: 68 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003