Horses-Online.cz

Sandalwood

Zdroje informací:

Úvodem...

Sandalwood zdědil mnoho znaků po arabských hřebcích, které Holanďané dovezli k zušlechtění indonéských plemen. Vybrané klisny se posílaly k hřebcům do hřebčínů na Sumatře a mladá odchovaná zvířata se pak rozptýlila do chovů na jiné ostrovy, aby tam přispěla k zušlechtění místních stád. Sandalwood je ušlechtilý, výkonný kůň s nepatrnými stopami mongolských vlivů, které zdědil po indonéských předcích, zatímco jiní místní koně jsou zřetelně mongolského rázu...

Vysvětlení názvu:

Sandalwood dostal jméno podle santalového dřeva, hlavního vývozního artiklu ostrovů Sumba a Sumbava. Pro ekonomiku obou ostrovů je toto plemeno významné stejně jako santalové dřevo, neboť obojí se vyváží do Austrálie, kde jsou ponyové žádaní jako jezdečtí poníci pro děti. Sandalwood se vyváží také do Thajska, kde je vysoce ceněn jako dostihový pony.

Původ a historie:

Sandalwood byl pravděpodobně ovlivněn arabskou krví zřejmě ještě dřív, než se Indonésie dostala pod vládu Holanďanů. Koně se sem dostali z Přední Indie, a to patrně už v prvních třech stoletích našeho letopočtu. Za arabskou krev však vděčí arabským obchodníkům, kteří o pár století později do východní Asie dováželi koně. Ti také na indonéských ostrovech ovlivnili větší využívání koní.

Popis a charakteristika:

Moderní sandalwood má řadu význačných arabských znaků. Obyčejně se vyznačuje malou a jemnou hlavou s velkýma očima a velmi měkkou, hedvábnou srstí. Ačkoliv tito ponyové nejsou velcí, mají hluboký hrudník. Nohy a klouby jsou tvrdé, nejsou lymfatické nebo oteklé či deformované. Kopyta jsou zdravá a tvrdá a nepotřebují kování. Toto plemeno je z indonéských poníků největší a může v kohoutku měřit i více než 135 cm. Lopatku má lépe posazenou než většina primitivních poníků, takže je rychlé a velmi energické. Podobá se dobrým poníkům, kteří byli chováni v hřebčíně v Padang Mengabes, založeném holandskými osadníky. Vliv araba se u sandalwooda projevuje i v nesení hlavy a rovněž v nesení ocasu.

Indonéští ponyové mají identifikační značky na uších velmi složitého vzoru - podobně jako se na západě dělají zářezy k identifikaci do uší ovcí.

Využití a sport:

Plemeno příležitostně závodí, často na vzdálenost 4 - 5 km. Při těchto podnicích koně závodí neosedlaní, s tradiční uzdou bez udidla. V Malajsii se sandalwood kříží s plnokrevníky s cílem zvětšit tělesný rámec a rychost koně. Takoví kříženci se objevují na dostizích i v jiných zemích jihovýchodní Asie, například v Thajsku a Kambodži. Sandalwoodové jsou vynikající jezdečtí poníci.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,5 Známkovalo: 40 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Sandalwood
Zdroj: Obrazová encyklopedie koní - Elwyn Hartley Edwards
Popis: Sandalwoodové jsou dobří jezdečtí poníci, někdy vykazují také známky mongolského původu
Zdroj: The Encyclopedia of Horses & Ponies - Tamsin Pickeral
Popis: Sandalwood
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003