Horses-Online.cz

Salerno

Zdroje informací:

Úvodem...

Až na vynikající plnokrevníky nemají Italové význačná plemena jezdeckých koní. V posledních letech dosáhli přikřížením plnokrevníka takového zlepšení u salerna, že se stal výborným koněm s dostatečnými schopnostmi pro soutěže...

Původ a historie:

Salerno vznikl v 18. století v Kampánii na jihu Itálie. Přestože je dnes početní stav nízký, je nejatraktivnějším italským teplokrevníkem. Vyvinul se v hřebčíně Persanu, který založil v první polovině 18. století Bourbon Karel III., král Neapolský a později španělský. Koně chovaní v Persanu, nazývaní v té době persanští koně, vznikli na neapolitánech, kteří se chovali v blízkosti Sorrenta a Neapole a na čisté španělské a berberské krvi. Ačkoliv byli ve srovnání s iberskými koňmi poněkud hrubší, považovali je v Itálii za jedny z nejlepších školních koní své doby a obdivovali je pro vysokou, ohnivou akci a výjimečnou sílu končetin. Tito koně se pak křížili s místními koňmi ze Salerna a údolí Ofanto. K vytvoření nevšedního, kvalitního jezdeckého koně posloužily i další španělské a arabské importy. Hřebčín byl uzavřen po ustavení Italské republiky v roce 1860 (za Garibaldiho). Když byl v roce 1900 chov obnoven, staré jméno bylo zapomenuto a chov se stal známý pod názvem salerno. Přikřížení anglického plnokrevníka vylepšilo plemeno. Vznikl tím vynikající jezdecký kůň, který byl větší než jeho předchůdci, pohledný, s dobrou pohybovou akcí, tělesnou stavbou a velmi dobře skákal.

Někteří význační koně byli odchováni v hřebčíně Morese. Mimo jiné i dva nejlepší italští skokani, Merano a Posilipo. Na obou jezdilo italské eso, Raimondo d´Inzeo. S Meranem zvítězil na mistrovství světa v roce 1956. Na Posillipovi vyhrál zlatou medaili pro jednotlivce na olympiádě v Římě v roce 1960.

Popis a charakteristika:

Jelikož má salerno nyní mnohem více krve plnokrevníka, je také mnohem ušlechtilejší než býval dříve. Má dobrou plec, vhodnou pro jezdecký sport, korektní tělesnou stavbu a energický odraz. Následkem toho je jeho akce přiměřeně uvolněná a pružná. Povoleny jsou všechny základní barvy, žádné barvě se nedává přednost. V kohoutku měří kolem 163 cm, je tedy vyšší, než bývali jeho předchůdci. Hlava je jemná a prozrazuje španělský vliv. Nohy jsou dobře utvářené a mají jemné klouby.

Využití a sport:

Salerno je ideální sportovní kůň. Kříženci plnokrevníků jsou kvalitní jezdečtí koně, které často užívá jízdní policie. Tito koně jsou velmi vnímaví, výborně stavění a proslulí hlavně svými nadprůměrnými skokanskými schopnostmi.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,4 Známkovalo: 109 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003