Horses-Online.cz

Pottok

Zdroje informací:

Úvodem...

Ve Francii žijí tři původní plemena ponyů, a to ariežský, landéský a pottok. Pottok pochází z Baskicka, z hornatých okresů Labourd, Basse Navarre a Soule při španělské hranici. Je to starobylé plemeno, odvozené od primitivních typů koní...

Původ a historie:

Pottok je potomkem původních kelstských koníků. Popisuje se obyčejně jako divoký, nebo polodivoký pony, ale to už dnes není pravda. Nyní jsou za jeho chov a vývoj odpovědné oficiální instituce - Národní asociace pro pottoky a Ředitelství hřebčínů. V posledním století se pottok křížil s araby a velšskými pony typu B, takže vzniklo více typů.

Popis a charakteristika:

Současný pottok má tři typy: standardní, double a piebald. První a poslední typ měří v kohoutku 114 - 132 cm, kdežto double (dvojitý) má v kohoutku 130 - 147 cm. Tito ponyové nejsou tak ušlechtilí jako jejich sousedé z Landais. Mají rovný profil s charakteristickým mírným vyklenutím mezi očima. Nohy jsou dobré, jemné, kopyta mají pěkný tvar a velmi tvrdou rohovinu. Krk je krátký, hříva a ohon bohaté. Srst je hladká a na nohách je jen malý rous. Plece je strmé a hřbet delší. Zbarvení standardního double pottoka je ryzé, hnědé a tmavohnědé. Strakáči (piebald) nejsou vlastně pravými piebaldy, protože bývají nejen černobílí, jak má správný piebald být, nýbrž také ryzáci, bělouši a vraníci nebo bílí s kaštanovými skvrnami.

Povaha:

Pottok, jakožto horský pony, vyniká úžasnou jistotou a obratností, s níž se pohybuje v neschůdném terénu. Vyznačuje se velmi mírnou povahou.

Využití:

Pašování patřilo k životnímu stylu v Baskicku stejně jako ve vlasti ariežského ponyho ve východních Pyrenejích. Baskičtí pašeráci používali pottoka až do začátku druhé světové války a možná ještě déle jako soumara. Nyní získal pověst spolehlivého ponyho pod sedlo pro děti i do zápřahu. Podobně jako landais se podílel na vzniku francouzského jezdeckého poníka.

Galerie obrázků - Pottok
Zdroj: The Encyclopedia of Horses & Ponies - Tamsin Pickeral
Popis: Pottok
Zdroj: The Encyclopedia of Horses & Ponies - Tamsin Pickeral
Popis: Pottok
Datum poslední změny: 24. prosince 2003