Horses-Online.cz

Lokajský kůň

Zdroje informací:

Původ a historie:

Lokajský kůň je horské plemeno chovné v Tádžikistánu na západním okraji Pamíru a také na jihu pohoří Ťan-šan. Vznikl v 16. století zásluhou Lokajů, kočovného uzbeckého kmene, který se stěhoval na východ od Aralského jezera. Zprvu to byla směs středoasijské krve, kterou později výrazně zlepšil příliv krve perské (jomuda) a také karabaira, nejvýznamnějšího uzbeckého plemene. K dalšímu zušlechtění pak zváště přispěli orientální koně, potomci arabů a turkmenských koní. V současnosti byl přikřížen terský kůň, arab, achaltekinský kůň a plnokrevní hřebci.

Popis a charakteristika:

Lokajský kůň je lehce stavěný, šlachovitý a otužilý kůň s velmi tvrdými kopyty. Výška se pohybuje kolem 150 cm. Krk je krátký a rovný a je v souladu s méně ušlechtilou hlavou. Nohy nebývají vždy korektní, postoj předních je volnější, nebývá u všech koní nejlepší. Stavba zadních nohou není zrovna ideální, jsou však silné a šlachovité. Barva bývá obvykle bílá, hnědá nebo ryzá s kovovým leskem. Někdy se vlní jako u baškira.

Stáda žijí na pastvinách po celý rok, přičemž na jaře přecházejí do vyšších poloh. Klisny se v souladu s kočovnickými tradicemi dojí k přípravě kumysu.

Využití:

Plemeno je všestranně použitelné. Koně zajišťují dopravu přes neschůdné horské kraje, závodí, hrají kokpar (národní hra - jezdecký souboj o kozlí či beraní kůži) a často jsou využívaní jako soumaři. Lokaj se testuje na vytrvalost a účastní se závodů na dostihových drahách v Taškentu a Dušanbe. Je to velmi vytrvalý kůň. Denně může nést jezdce asi 80 km po horských stezkách rychlostí kolem 8 - 9,5 km za hodinu. Lokajský kůň se vyznačuje jistým krokem a je nenahraditelný při práci v horách, kde se nadmořská výška pohybuje mezi 2000 až 4000 metry.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,5 Známkovalo: 51 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Lokajský kůň
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds)
Popis: Lokajský kůň - hřebec
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds)
Popis: Lokajský kůň - klisna
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003