Horses-Online.cz

Anglický jezdecký pony

Zdroje informací:

Úvodem...

Po anglickém plnokrevníkovi je v historii koní anglický jezdecký pony nejpozoruhodnějším výsledkem záměrné selekce. Pokud jde o soulad tělesných tvarů a kvalitu, je pravděpodobně jedním z nejdokonalejších představitelů koní na světě, zejména dosahuje-li výšky 137 cm...

Původ a historie:

Není možné přesně určit místo, odkud jezdecký pony pochází, ačkoliv ve středním Walesu je oblast, kde se chovalo stádo, které mělo v počátečním stádiu jeho šlechtění největší vliv na vznik plemene. Existuje také mohutná dynastie ponyů pocházejících od arabského hřebce Naseela, který pochází z Co. Meathu nedaleko Dublinu v Irsku. Hřebčíny dnes chovají tyto poníky po celé Británii i v Irsku.

Jezdecký pony, obdoba přehlídkového hacka, určený mladým jezdcům, byl vyšlechtěn hrstkou oddaných a prozíravých britských chovatelů ze směsi arabů, plnokrevníků a britských plemen ponyů. Pozornost na sebe upoutal ve 40. letech minulého století, když se vyhledávali malí plnokrevníci jako plemeníci pro pólo ponyho. Na počátku sloužili jako kmenové stádo hlavně velšští ponyové a v menší míře dartmooři, ponyové s trochou velšské krve. Byli zde již i tradiční jezdečtí ponyové vedení v Plemenné knize velšských ponyů a kobů, a to v sekci B, která se popisuje jako ponyové "jezdeckého typu".

Nejvýznamnější roli zase, jako obvykle, hráli arabové a vytvořili prostřednictvím bílého hřebce Naseela jednu z prvních "dynastií". Otcem tohoto koně byl Raftan, matkou Naxina. Neseela koupila v Hansteadském hřebčíně lady Yule Christopher Nicholsonová z Kellsu v Co.Meathu v Irsku. Ta jej připustila na Gipsy Gold, která se stala zakladatelkou proslavené linie. Gipsy Gold byla po plnokrevném pólo ponym, plemeníku jménem Good Lack, z matky Tiger Lily, velšské horské klisny. Nejznámějším potomkem této dvojice byla Pretty Polly, která zvítězila v 50. letech na výroční přehlídce koní v Londýně a na Královských mezinárodních přehlídkách. Odchovala jedenáct hříbat, z nichž devět se stalo šampiony. Byly mezi nimi i Pollyanna a Polly´s Gem, které se staly matkami šampionů. Polly´s Gem měla, připuštěna plemeníkem Bwlch Hill Windem, potomka Gem´s Signeta, který byl jedním z nejpozoruhodnějších ponyů 60. let. Pollyanna se dostala do USA, kde prokázala účastí v amerických výkonnostních zkouškách praktické využití jezdeckého ponyho. Spojením Polly´s Gem s Bwlch Hill Windem došlo ke splynutí dvou významných linií jezdeckých ponyů, protože Bwlch Hill Wind, syn Bwlch Zephyra, byl vnukem legendárního Bwlch Valentina. Valentino sám, jeho syn Zephyr i vnuk Bwlch Hill Wind sehráli významnou roli při upevnění typu ponyho, takže vzdor proporcím a pohybu plnokrevníka se jezdečtí poníci stále uchovali všeobecné znaky ponyho.

Valentino zdědil svou skvělou akci i hodnotu po svém otci Valentine, což byl pólo pony. Valentine byl zapsán v argentinské plemenné knize a byl to jeden ze skupiny malých plnokrevníků, kteří tak vydatně ovlivnili plemena ponyů. Jeho bábou ze strany otce byla arabská klisna. Jeho matka, Bwlch Goldflake, byla po Meteoricovi, malém plnokrevníku. Ten byl potomkem Cigarette, částečně s arabskou krví, stejně jako matka byla kříženka plnokrevníka a velše. Goldflake tak představovala základní spojení tří linií.

Dá se říci, že vyšlechtění jezdeckého ponyho sice nemůže být zařazeno do stejné kategorie jako "vynález" plnokrevníka, ale zůstává významným a nepřekonatelným činem v historii šlechtění koní...

Popis a charakteristika:

Jezdecký pony soutěží v přehlídkových kruzích ve třech výškových kategoriích: do 127 cm, do 137 cm a do 147 cm. Jezdecký pony je ozdobou všech hlavních britských přehlídek koní. Rámec tohoto ponyho je rámcem dokonale vyváženého miniaturního plnokrevníka. Není to ovšem kůň a neztratil základní výraz ponyho.

Hlava působí dojmem ušlechtilosti a inteligence, ale zachovává si základní charakter hlavy ponyho. U jezdeckého ponyho se nesetkáme s hrubou hlavou. Hříva je měkká a jemná, žuchvy nejsou hrubé, takže nebrání ohýbání hlavy. Uši jsou malé a pohyblivé, oči velké, položené daleko od sebe. Chřípí je úzké, nozdry velké a mohou se velmi rozšířit pro dobrý přívod vzduchu. Krk je poměrně dlouhý, půvabná křivka přechází v oblasti kohoutku a plece hladce do trupu. Příliš krátký krk by omezoval chody. Plece jsou příkladem vynikajícího jezdeckého koně. Lopatka je dlouhá a šikmá, ramenní kost krátká. Kohoutek je výrazný, hřbet středně dlouhý, žebra pružná a hrudník hluboký. Dobří jedinci mají tělo tak blízké dokonalosti, jak si jen lze představit. Zadní část těla je dobře osvalená, ale ne těžká, anebo příliš zaoblená. Ohon bývá vysoko nasazený v zadní části těla. Nízko nasazený ohon je nedostatkem exteriéru. Zadní nohy jsou stavěné na rychlost. Nohy jsou celkově velmi korektní. Kopyta jezdeckého ponyho patří k nejlepším. Mají vyrovnanou velikost, jsou otevřené, dobře formované a tvrdé. Na patkách není delší srst. Spěnky jsou dostatečně šikmé.

Přípustná je jakákoliv barva: černá, hnědá, tmavěhnědá, bílá, žlutá a dokonce i prokvetlost. Povolené jsou i bílé odznaky, ale strakatost se vylučuje.

Jezdecký pony se pohybuje půvabně, v dokonalé rovnováze a má prostorné, dlouhé a nízké chody plnokrevníka. Zdědil pěkný vzhled svých teplokrevných předků, ale musí mít dobré způsoby a zachovat si stavbu těla a inteligenci svých domácích předchůdců. Proto představují odborné znalosti o tomto plemeni vrchol šlechtitelského umění.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 108 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003