Horses-Online.cz

Javánský pony

Zdroje informací:

Původ a historie:

Holanďané již v roce 1958 vybudovali u Bantamu na Jávě faktorii a v roce 1619 zřídili poblíž v místě dnešního moderního velkoměsta Jakarty (dříve Baravie) hlavní sídlo Holandské východoindické společnosti. Arabští a berberští koně, které odedávna dováželi arabští kupci a které pak doplňovali Holanďané, žili na ostrově určitě už v 17. století a přispěli k zušlechtění místních chovů na Jávě.

Arabský vliv není na vzhledu javánského ponyho příliš patrný, i když java zdědil jak životnost, tak odolnost vůči horku. Na pohled méně přitažlivý berber hrál při vývoji ponyho také velmi významnou roli. Dodal mu rysy pouštního koně a přidal jedinečnou, neuvěřitelnou houževnatost, kterou je javánský pony proslulý.

Popis a charakteristika:

Java je vysoký do 127 cm, je tedy o trochu větší než většina ostrovních poníků kromě bataka a sandalwooda a je relativně robustněji stavěný. Není to pravidlem, ale často nemívá právě příkladnou tělesnou stavbu a obyčejně má sblížená hlezna. Nohy a klouby jsou nedostatečně vyvinuty. Tyto nedostatky však vynahrazuje jeho ochota a očividná neúnavnost. V tropických vedrech zdánlivě bez velikého úsilí tahají tito poníci těžké sados, javánské taxíky, nacpané celými rodinami a jejich svršky. Podobně jako sandalwood se i java jen málokdy potí či jeví jiné známky tísně.

Využití:

Na javánském pony se často jezdí, ale na rozdíl od jiných ostrovních poníků nosí dřevěné sedlo, pokryté vyšívanou látkou. Zdejší třmeny si zasluhují zvláštní pozornost, a to nejen pro způsob pžívání, ale také pro svůj tvar. Nejsou totiž ničím jiným, než uzlem na konci řemnínku nebo provázku, zasunutým mezi jezdcův palec a ostatní prsty. Tyto "palcové třmeny" jsou v jihovýchodní Asii často vidět a Javánci si je zřejmě vypůjčili od svých blízkých sousedů na malém ostrůvku Timoru, kam je patrně dovezli indičtí cestovatelé a obchodníci ještě před příjezdem Portugalců v 16. století. Kupodivu tyto jednoduché třmeny nezdomácněly na ostrovech Sumba a Sumbava, které leží mezi Jávou a Timorem. "Palcové třmeny" jsou významné, protože ukazují cestu od bosé nohy k třmenu ve tvaru boty, který se vyráběl z kovu nebo ze dřeva.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 56 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003