Horses-Online.cz

Jakutský kůň

Zdroje informací:

Původ a historie:

Toto plemeno má přívlastek "nejsevernější" ze všech chovaných koňských plemen. Vyskytuje se až za severním polárním kruhem a zasahuje až k pobřeží moře Laptěvů. Průměrná teplota v této oblasti je kolem -10°C a nejnižší teploty dosahují až -60°C. Léto je zde krátké.

Do Jakutska, což je severní a střední část Sibiře, se patrně kůň dostal v 13. a 14. století z Přibajkalí. Přizpůsobil se zde neobyčejně krutým podmínkám a stal se jedním z nejotužilejších a nejskromnějších plemen. Vytvořily se dva typy, menší verchojanský a větší, úhlednější jihojakutský.

Popis a charakteristika:

Pony má charakteristické rysy mongolských koní. Převažují hnědáci, plaváci, bělouši a ryzáci. Zimní osrstění je výjimečně bohaté a husté, dosahuje délky 8 - 10 cm. Výška v kohoutku je asi 134 cm, obvod hrudi 166 cm, obvod holeně 18 cm. Klisny jsou menší a slabší. Hlava je hrubá, krk krátký a tlustý, kohoutek nízký, nohy krátké a zadní nohy často "kravské", kopyta pevná. Je to energický, živý kůň s krátkými, rychlými chody.

Využití a sport:

Jakut je všestranný a dobře snáší mráz, je velmi silný a vytrvalý. Využívá se hlavně jako soumar, je schopen v tvrdých klimatických podmínkách nosit břemena až okolo 100 kg a to na dlouhé vzdálenosti v hornatém terénu. Je to plemeno, které dospívá až v 5 - 6 letech, ale dožívá se až 30 let. Jejich chov je dále zaměřen na produkci masa a mléka, jako zdroje cenných bílkovin v nehostinných podmínkách.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 54 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Jakutský kůň
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds)
Popis: Jakutský kůň - klisna
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds)
Popis: Jakutský kůň - hřebec
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003