Horses-Online.cz

Americký pony

Zdroje informací:

Úvodem...

Ačkoliv jsou američtí koně proslulí rozmanitostí svého zabarvení, přece jen i zde existují pouhá tři plemena vyznačující se skvrnitým zabarvením. Jsou to appaloosa, coloradský rancherský kůň a americký pony. Appaloosa pravděpodobně ovlivnila Colorado Rangera a určitě hrála významnou roli při vzniku amerického ponyho...

Původ a historie:

Americký pony je oficiálně uznán jako americké plemeno a má vlastní plemennou knihu i registr. Podobně jako rančerský kůň je i on výsledkem úsilí jednoho člověka, Leslieho Boomhowera z Mason City v Iowě. Jeho snahou bylo vytvořit jezdeckého ponyho s dokonalou stavbou těla a zajímavým zbarvením, který be byl vhodný pro děti pro všechny druhy jezdeckých aktivit, ať už po západním, nebo anglickém způsobu. Navíc si Boomhower přál, aby se jeho odchov nepochybně amerického původu stal protiváhou obvyklých dovozů z Anglie. V roce 1956 založil Klub amerických ponyů. Hřebec-zakladatel plemene, Black Hand, se narodil v roce 1954 jako výsledek křížení shetlandského hřebečka a klisny plemene appaloosa. Později byli přikříženi arabi a quarteři.

Popis a charakteristika:

Standard označuje vzhled tohoto ponyho jako miniaturního křížence quartera a araba se zbarvením appaloosy a s některými zvláštními rysy. Po původní shetlandské krvi se uchovalo jen málo stop. Za 15 let už bylo v registru 12 500 jedinců a nárůst stále pokračuje. Dnešní ponyové měří mezi 117 a 137 cm. Před úplnou registrací jsou všichni pečlivě posuzováni, zda splňují veškeré nároky plemenného standardu. Důraz se klade na hmotu, ušlechtilost a stylovou, přímou a vyváženou pohybobou akci, vyznačující se též výrazným podsazením zadních končetin pod tělo. Hlava je hezká a výrazná, s malýma, zahrocenýma ušima. Drobně tečkovaná kůže na chřípí je znak zděděný po appaloose. Krátké, dobře stavěné nohy mají skutečně proporce ponyho, ostatně jako celé souměrné tělo. Kopyta jsou zdravá, korektní.

Využití a sport:

Americký pony se znamenitě hodí pro mladé, různě tělesně postižené jezdce, ale i pro ostatní děti. Je to jezdecký pony pro včechny jezdecké aktivity.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,7 Známkovalo: 94 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Americký pony
Zdroj: Obrazová encyklopedie koní - Elwyn Hartley Edwards
Popis: Americký pony
Zdroj: Velká kniha o koních - Elwyn Hartley Edwards
Popis: Americký pony
Popis: Americký pony  
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003