Horses-Online.cz

Galiceno

Zdroje informací:

Vysvětlení názvu:

Tento mexický kůň dostal své nezvyklé jméno podle původní vlasti, Galicie v severozápadním Španělsku. Galicie proslula chovem mimochodníků s elastickým krokem a mimořádně rychlým plynulým klusem.

Původ a historie:

Z Galicie údajně pocházelo 16 koní, které s sebou vezl Cortés při invazi z Kuby do Mexika - snad to byli Garranové a Sorriové. V Mexiku byli tito koně prošlechtěni a výborně se přizpůsobili tamním podmínkám. Galiceno byl z Mexika dovezen roku 1950 do USA, kde byl v r. 1958 uznán jako zvláštní plemeno.

Popis a charakteristika:

Galiceno sice zřídka přesahuje výšku 135 cm v kohoutku a je považován za ponyho, ale má vlastnosti koně. Jeho hlava je vysloveně "koňská" a projevují se na ní spíš orientální vlivy. Má výrazné, velké oči a inteligentní výraz. Jenom uši jsou poněkud krátké. Má jemné, suché nohy. Má tvrdou konstituci a je ovladatelný, inteligentní a mnohostranný, přirozeně rychlý, vnímavý a bystrý.

Využití a sport:

Galiceno se osvědčuje při práci na ranči i při soutěžích. V Mexiku dodnes galiceno slouží jako jezdecký kůň pro každodenní práci, ale lze jej též využít v zápřeži. V USA je oblíbený zejména mezi mladými jezdci.

Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003