Horses-Online.cz

Groningen

Zdroje informací:

Úvodem...

Holandsko je relativně malá země a ani nemá příliš dobré podmínky pro chov koní, přesto Holanďané podstatně přispěli ke zlepšení evropských chovů. Po staletí využívali svou vynalézavost a obchodnickou obratnost k vytvoření plemen, jako jsou gelderlandští a gronigenští koně, vhodných nejen pro tuzemské potřeby, ale současně i dobře prodejných na cizích trzích. Díky své dovednosti Holanďani dokázali využít těchto dvou starobylých plemen k vyšlechtění dokonalého a výkonného holandského teplokrevníka...

Vysvětlení názvu:

Groningen je pojmenovaný podle stejnojmenné provincie na severu Holandska u Severního moře, jejíž východní hranici tvoří řeka Emže.

Původ a historie:

Groningen neměl z počátku žádný velký význam pro export, ale zato velmi dobře vyhovoval potřebám místních lidí. Jeho starší typ byl založen především na jeho slavném sousedovi, východofríském koni a také mnohem silnějším, mírném oldenburském koni. Během 19. století se však vyvinul z těžkého pracovního koně robustní typ k zemědělské práci, i ve velmi silného, i když ne příliš pohledného kočárového koně. Raný groningen se vyznačoval silnou zádí a silnými kostmi, ale jeho pohyblivost byla poněkud omezená. Měl mnohem strmější lopatku a dlouhý hřbet, jeho klouby byly kulaté a mírně suché. Ovšem jeho robustní, objemné klisny dávaly křížením s kvalitními hřebci dobrá, i když ne příliš pěkná, solidně stavěná hříbata. Tito koně byli navíc velmi příjemného temperamentu, klidní, ovladatelní a ochotní pracovat.

Po roce 1945 vzrostla poptávka po všestrannějším typu koně a chovatelé začali rychle odchovávat kompaktnější stavěná zvířata s lepší plecí a lehčím pohybem. Sotva se dá říct, zda starý typ ještě dnes existuje, celkový počet všech představitelů plemene klesá.

Popis a charakteristika:

Groningen je těžší než gelderlander a vyznačuje se velkou silou zádě. Moderní groningen se pohybuje volněji než jeho předchůdci a má mnohem kompaktnější stavbu. Hlava je těžší a má naznačen klabonosý profil. Krk je kratší. Záď je v kříži rovná, pěkný dlouhý hřbet doplňuje rámec těla. Záď je velmi silná a široká a odpovídá značné hloubce trupu. Hřbet je dlouhý a klouby mají sklon ke kulatosti. Výška se pohybuje kolem 163 cm.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 71 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 29. února 2004