Horses-Online.cz

Severošvédský kůň

Zdroje informací:

Původ a historie:

Severošvédský kůň je relativně mladé plemeno, jehož plemená kniha byla založena teprve roku 1909. Je přibuzný s plemenem Dole Gudbrandsdal, oba dva se vyvinuli ze starobylých místních koní v oblasti. Proběhlo přilití krve fríského koně, oldenburského koně, stejně tak jako příležitostná křížení těžkých evropských plemen. Od roku 1903 existují velmi přísná pravidla pro chov severošvédského koně, která mají za snahu udržet původní typ tohoto jedinečného plemene. Hlavní zásluhu na tomto měli hřebčín v Jamtlandu, který je není jedním z hlavním hřebčínů chovajících severošvédkého koně v zemi.

Popis a charakteristika:

Nejpozoruhodnější věcí na severošvédských koní je jejich nepopsatelná síla, schopnost tahu a vytrvalost, když to vše srovnáme s relativně malým vzrůstem. Nejsou to tažní koně v pravém slova smyslu, jako třeba clydesdale nebo percheron, ale ideálně se hodí k lesní práci, pro kterou se hlavně chovají. Zajímavé je, že právě severošvédský kůň je jedným ze světově nejtvrději testovaných plemen, a to v mnoha různých situacích, ve kterých se hodnotí nejen síla, ale i vyrovananost temperamentu právě v takovýchto zátěžových situacích.

Existují dva typy severošvédského koně, a to tažný kůň a tzv. severošvédský klusák, který je o poznání lehčí. Plemeno se vyznačuje dlouhou životností a bývá velmi málo nemocné. Hlava je trochu typu ponyho, krk je kratší, ale dobře osvalený. Kohoutek je kratší, ale rovněž osvalený. Hřbet je delší, plec dobře utvářená a umožňuje prostorný chod. Nohy jsou kratší a pevné s menším rousem. Vyskytují se všechny barvy, převládají hnědáci a často se vyskytuje mléčná tlama. Výška je kolem 153 cm.

Povaha:

Povaha je vynikající.

Využití a sport:

Severošvédský kůň se využívá pro práci v lese a na farmách ve Švédsku a pro tuto práci se osvědčují mnohem lépe než technika.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,4 Známkovalo: 54 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Severošvédský kůň
Zdroj: The Encyclopedia of Horses and Ponies - Tamsin Pickeral
Popis: Severošvédský kůň
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 15. února 2004