Horses-Online.cz

Peruánský paso

Zdroje informací:

Původ a historie:

Původ peruánského pasa se odvozuje přímo od koní, které do Peru dovezl roku 1532 španělský conquistador Francisco Pizzaro. Cestovní koně španělského původu se vyznačovali mimochodem a tento krok spolu s vysokou akcí noh se u tohoto plemene v Americe dochoval dodnes, ač v Evropě zanikl. Paso je mnohem ušlechtilejší než ostatní kreolští koníci, má asi 75% berberské a 25% andaluské krve. Přesto se v odlišných podmínkách značně změnil, takže představuje skutečně svébytné plemeno. Na rozdíl od ostatních divokých koní, kteří se nezřídka chovají polodivoce, je chov pasa přísně výběrový.

Popis a charakteristika:

Paso je v kohoutku 142 - 155 cm vysoký a má poměrně krátké, silné a bezvadné nohy s výjimečně dobrými spěnkami. Hlava je poměrně ušlechtilá, plochá a široká tvář doplňuje celkový vzhled pasa. Oči jsou jaské a velice výrazné, tlama a čelisti jemné. Krk je krátký a vysoko nasazený, ale dobře osvalený. Hluboký trup je svalnatý, hrudník velmi prostorný, plec neobyčejně silná, záď kulatá, výborně osvalená. Stejně jako jiná kreolská plemena má i paso vynikající kosti a kopyta a v poměru ke své velikosti neobyčejně velké srdce a plíce. Hlezenní kloub je dlouhý a dokonale stavěný. Klouby jsou velmi pružné a kopyta tvrdá. Jemná hříva a ohon jsou dosti bohaté a často zvlněné, srst je jemná a hladká. Zbarvení může být libovolné, přednost mají hnědáci a ryzáci. Nejdůležitějším znakem plemene je zvláštní druh mimochodu, zvaný paso. Přední nohy "plavou", tj. mírně rozmetají, silné zadní nohy dělají díky mocnému odrazu velmi dlouhé kroky. Jízda na mimochodníkovi je neobyčejně plynulá a příjemná. Rozlišuje se paso corto pomalý cestovní chod), paso largo (rychlý, prodloužený) a reprezentační paso fino.

Povaha:

Peruánský paso je inteligentní a snadno ovladatelný.

Využití a sport:

Paso je jezdecký kůň mimořádných kvalit. Nerad cválá, ale svým mimochodem rychle urazí velké vzdálenosti. Je neobyčejně vytrvalý a jezdec se na něm se vůbec neunaví. Říká se, že paso dovede vyvinout rychlost až 24 km/hod a v tomto chodu si uchovat mimochod i v těžkém terénu dlouhou dobu bez únavy. Malý, ale mohutně stavěný paso je schopný přežívat z minimálních přídělů potravy a je ideálním vytrvalým honáckým a jezdeckým koněm.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,5 Známkovalo: 146 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 10. března 2004