Horses-Online.cz

Perský kůň

Zdroje informací:

Původ a historie:

Perský kůň je starověké plemeno koně, u kterého se předpokládá, že vzniklo v Persii asi 2000 let p.n.l. Údajně je starší než arab. Je znám pod mnoha různými jmény v celém Iránu a okolí - většinou podle rodin, které ho chovaly. Počty perského koně se hodně zredukovaly především kolem roku 1950, kdy Irán postihla epidemie koňské nemoci z Afriky. Z perského koně se vyvinula dvě plemena - Jaf v Kurdistánu a Darašuri.

Popis a charakteristika:

Typově se perský kůň hodně podobá arabovi, ale je o něco těžší. Má vynikající orientační schopnosti, je houževnatý, odolný, temperamentní a dobromyslný. Hlava je typu araba se štičím profilem, uši jsou malé, pohyblivé. Tělo je svalnaté a kompaktní, krk klenutý, Hrudník hluboký. Hříva a ohon jsou jemné, ocas je nasazen a nesen vysoko. Barva převládá bílá, vyskytují se hnědáci, ryzáci. Výška se pohybuje mezi 146 a 156 cm.

Jaf je méně atraktivní než darašuri, ale prozměnu je odolnější a vytrvalejší, schopnější snášet extrémní pouštní klimatické podmínky.

Povaha:

Obdobná jako u arabského koně, temperamentní, ale dobře ovladatelný.

Využití a sport:

Perský kůň byl dříve užíván jako dopravní prostředek, ale po zavedení moderní techniky slouží jako sportovní kůň pro místní soutěže.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,4 Známkovalo: 121 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 22. února 2004