Horses-Online.cz

Litevský tažný kůň

Zdroje informací:

Původ a historie:

Litevský tažný kůň vznikl v Rusku na konci 19. století a zaregistrován je od roku 1963. Ve své vlasti se stal záhy velmi populární a už v roce 1964 bylo v Litvě 62 000 těchto koní, kteří prosluli svou sílou a plodností. Litevský tažný kůň vznikl křížením žmudského koně (lokální litevské plemeno), švédského ardena a finského koně. Kvalita chovu je chráněná výkonnostními zkouškami hřebců, které zaručují, že do chovu budou zařazeni pouze kvalitní plemeníci.

Popis a charakteristika:

Litevský tažný kůň má vynikající povahu a je mimořádně silný a vytrvalý, což z něj činí ideálního koně pro těžkou zemědělskou práci. Je velmi dlouhověký a proslulý vynikajíci plodností. Velmi dobře se také osvědčuje v těžkých klimatických podmínkách a je odolný vůči zimě. Má také velmi dobré chody, zejména krok a klus, což je u těžkých plemen neobvyklé.

Hlava je pěkná, proporcionální, i když trošku hrubší. Krk je osvalený a hříva vlnitá. Hrudník je hluboký a široký, kohoutek dobře tvarovaný a záď je krátká a silná, ohon vysoko nasazený. Záď je někdy "louplá", ale intenzivním šlechtěním se i tato vada postupně odstraňuje. Celý rámec koně je masivní. Nohy jsou relativně krátké a silné, klouby dobře formované. Občas se objevují na nohou drobné defekty. Výška se pohybuje mezi 155 a 165 cm a barva je nejčastěji ryzá, černá a šedá. Je zde jistá podobnost mezi litevským tažným koněm a lotyškým chladnokrevníkem, především v exteriéru a chodech.

Využití:

Litevský tažný kůň stále pracuje v zemědělství a rovněž se využívá ke křížení s altajským koněm ke zvýšení prodkuce mléka a masa.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 47 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 8. února 2004