Horses-Online.cz

Kazašský kůň

Zdroje informací:

Původ a historie:

Kazašský kůň je starobylé plemeno (13. - 14. století), u kterého se předpokládá, že je potomkem asijských divokých koní (kertag). Vznikl v Kazachstánu, státě bývalého SSSR. Plemeno bylo ovlivněno širokou škálou jiných plemen, především mongolským koněm, arabem, karabairem, achaltekinským koněm a rovněž přidáním krve moderních plemen, jako jsou anglický plnokrevník, orlovský klusák a donský kůň. V současné době se chová asi 300 000 koní.

Popis a charakteristika:

Existují dva typy kazašského koně, a to adajevský pony a džabe.

Adajevský pony je vhodnější jako jezdecký kůň, ačkoliv se může používat i jako tažný kůň. Je lehčího rámce a je živější. Byl více ovlivněn krvní anglického plnokrevníka, donského koně a orlovského koně, než džabe. Proto má lepší kvality než džabe, ale na rozdíl od něho není tolik schopen přizpůsobit se extrémním klimatickým podmínkám. Adajevský pony je jemný, s malou hlavou a dlouhým krkem. Má rovnou záď, relativně úzký hrudník a jemnou kostru, za kterou je často kritizován. Jsou to většinou hnědáci, šedáci, palominové nebo ryzáci a jejich výška nepřesahuje 145 cm.

Džabe je extrémně tvrdý malý pony schopný přežít v těch nejtěžších podmínkách, kde se zdánlivě nenachází žádná možnost obživy. Má velmi velkou výdrž. V průběhu let získal velký podíl donské krve, který trochu vylepšil jeho typ, ačkoliv džabe je pořád relativně těžký a masivní. Užívá se jako tažný a pracovní kůň, ačkoliv se na něm dá i jezdit a rovněž se k jíždě užívá. Velmi často je využíván k produkci masa a mléka. Džabe má těžkou hlavu, která je nasazená na krátkém a neuvěřitelně silném a svalnatém krku. Má kompaktní tělo a silné, osvalené nohy. Obvykle je ve zbarvení hnědém, ryzém nebo šedém (myším). Výška rovněž nepřesahuje 145 cm, většinou se pohybuje kolem 115 cm.

Oba typy kazašského koně mají velmi husou a nepromokavou srst (v zimě dlouhou 5 - 8 cm, s podsadou dlouhou 2 - 3 cm) a jsou dobře adaptované na studené a nevlídné počasí, přičemž džabe lépe než adajevský pony. Oba dva typy mají jistý, pevný a relativně krátký krok.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 2,1 Známkovalo: 61 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Kazašský kůň
Zdroj: Encyclopedia of Horses and Ponies - Tamsin Pickeral
Popis: Kazašský kůň - typ džabe
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 8. února 2004