Horses-Online.cz

Florida Cracker

Zdroje informací:

Původ a historie:

Florida Cracker má velmi staré kořeny, ale vlastní plemennou knihu má teprve od roku 1989. Jedná se o potomky španělských koní, kteří byli přivezeni na Floridu v době, kdy kolem roku 1500 první španělští kolonizátoři osídlili toto území. Hodnota těchto koní byla brzy doceněna a v polovině 16. století byli používáni pro práci v zemědělství a na rančích.

Florida Cracker je "křížencem" těchto iberských koní ze Španělska (sorria, andaluský kůň...), berberského koně a má podobné vlastnoti jako ostatní plemena stavěná na španělském základu, jako například Criollo, Paso Fino, ale vyvinul si i svoje vlastní zvláštnosti. Indiáni byli prvními lidmi, kteří využívali Crackery a potom je používali první rančeři pro práci s dobytkem.

Cracker dostal jméno podle kovbojů, kteřým se takto říkalo. Florida Cracker je rovněž znám jako Seminole Pony, Chickasaw Pony, Florida Horse a Florida Cow-Pony. Toto plemeno je důležitou součástí Floridského kulturního dědictví, ale bohužel v průběhu let se jejich počet drasticky snižoval. S vytvořením registru chovatelé doufají, že se jim podaří plemeno uchovat.

Popis a charakteristika:

Cracker je malý kůň vysoký mezi 145 a 155 cm v kohoutku. Je na něm jasně patrná španělská krev. Hlava je španělského typu s rovným nebo konvexním profilem, krk svalnatý a plece dobrá. Hrudník je hluboký a široký a ohon nízko nasazený. Povaha je dobrá, jsou energičtí, ale dobře ovladatelní a srdeční. Někteří z nich ovládají mimochod. Povoleny jsou všechny barvy, ale nejčastěji jsou v základních barvách a roan.

Využití:

Crackeři mají od přírody "cow sense", vrozenou schopnost samostatné práce s dobytkem, což je spolu s dalšími vlastnosti jako je ovladatelnost, činí vynikajícími koňmi pro práci na ranči. Byli využíváni pro různé účely od ježdění, přes tah, práci v zemědělství a tahání prvních kočárů. Cracker se stal oblíbeným koněm prvních kovbojů, protože byl schopen nosit dospělého muže po celý den, i když je menší vzrůstem.

Organizace:

Florida Cracker Horse Association, Inc. P.O. Box 186 Newberry, FL 32669 U.S.A.
Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 147 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 8. února 2004