Horses-Online.cz

Barevní plnokrevníci

Catch A Bird (http://www.angelfire.com/on3/TrueColoursFarm)

Text:

Zdroj:

V roce 1996 byla v Americké Philadelphii založena farma Goldhope, která se zabývá produkcí koní méně obvyklých barev anglického plnokrevníka a teplokrevných koní (palomino, cremello, buckskin, pinto). Na této farmě se narodil první anglický plnokrevník zbarvení cremello. Hřebec Goldmaker (Glitter Please – Desire for Gold) se narodil v roce 1999 a v jeho původu se vyskytuje nejenom fenomenální hřebec Princequillo, jehož jméno se objevuje v původu mnoha vítězných koní hunter a skokanů hlavně v USA a Kanadě, ale i Blenheim a Polynesian. Goldmaker je zaregistrován v plemenné knize anglického plnokrevníka, ovšem jeho kariéra se netýká rovinových dostihů, nýbrž drezúry a produkce sportovních koní. Goldmaker získal od obou svých rodičů ředící gen Ccr, tudíž díky jeho genotypu CcrCcr může spolehlivě přenášet tuto alelu na své potomstvo.

Cremello je velmi světlá isabela (v genotypu má isabela neboli lidově žluťák pouze jednu ředící alelu, nikoliv dvě), označující se jako pseudoalbín. Pseudoalbín proto, že se nejdná o pravého albína, neboť jedinci zbarvení cremello mají světlou kůži, krémovou srst a převážně modré oči, kdežto albíni jsou zcela bez pigmentu a oči mají červené. Pro zbarvení isabela (palomino) je typická světle až tmavě žlutá či ryzá srst se hřívou a ocasem světlejšími než je srst.

Hřebec připouští klisny základních barev, s ryzkami dává hříbata zbarvení palomino, čili isabela, a s hnědkami hříbata se zbarvením buckskin, čili světlý plavák. Toto zbarvení se dědí se 100% spolehlivostí. Tento hřebec je v produkci líbivě zbarvených koní díky svým genetickým dispozicím velmi oblíbený.

Goldmakerův pravý bratr Dream in Gold je palomino a potvrzuje po otci zděděné kvality v drezurních soutěžích. Dalším výjimečně zbarveným plnokrevníkem je Bright White (Roanoke – Artic Squaw), 1998, registrovaný jako white. Tento kůň nese ve svém genotypu lokus W, který způsobuje bílou barvu srsti. Na rozdíl od běloušů se tito jedinci rodí bílí, mají růžovou kůži a oči tmavě hnědé. Alela W podmiňuje bílou barvu u heterozygotních jedinců (Ww), u dominantních heterozygotů (WW) dochází ke 100% embryonální mortalitě. Toto zbarvení získal po své matce Artic Squaw (Puchilingui – Artic Ella). U ní se toto zbarvení objevilo díky otci Puchilingui, který je registrován jako bay sabino overo, čili hnědý strakoš.

Na dostihových drahách běhají především hnědáci a ryzáci, bělouši už nejsou výjimkou, vraník je spíše vzácností. Ale můžeme se někdy na dostizích setkat s albínem, žluťákem či snad pseudoalbínem? Budou tato zbarvení pro chovatele atraktivní? Jak je známo, výkonnost koně zbarvení neovlivňuje, a není tedy vyloučeno, že se v budoucnu něčeho takového dočkáme.

A nyní se ještě podíváme na některé zajímavě zbarvené koně z farmy True Colours Farm, která se také zabývá chovem zajímavě zbarvených plnokrevníků:

Catch a Bird

Velmi neobvykle zbarvený "žíhaný" plnokrevný hřebeček (Noble Bijou – Showy Countess).

Will Spy Now

Skvělá plnokrevná klisna, narozena 1991 (Well Selected – Spy Gail). Hnědka s velice neobvyklými puntíky po celém těle.

Allamystique

Narozen 2001, plnokrevný hřebeček (Aidrie Apache – Ms Dubious) , pravý bratr Silver Mystique. V současné době běhá a vyhrává na tratích.

Patchen Beauty

Celá bílá (albino) plnokrevná klisna po Hatched Man z Precious Beauty. Byla úspěšným dostihovým koněm.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,8 Známkovalo: 42 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Barevní plnokrevníci
Zdroj: http://www.angelfire.com/on3/TrueColoursFarm
Popis: Allamysique
Zdroj: http://www.goldhopefarm.com
Popis: Bright White
Zdroj: http://www.goldhopefarm.com
Popis: Goldmaker
Zdroj: www.jockeysroom.com
Popis: Patchen Beauty
Zdroj: http://www.angelfire.com/on3/TrueColoursFarm
Foto: Barbara D. Livingston
Popis: Will Spy Now
 
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 31. května 2007