Horses-Online.cz

 

Sport

Asi nejžádanejsi oblast Vašeho zájmu, které jsem se doposud věnovala velmi málo. Důvodem byla moje prvořadá snaha o zpracováni plemen koní a taky oblast která mě velmi baví - Galerie velikánů, tedy příběhy slavných koní...

Nyní se už budu věnovat všem sekcím více méně rovnoměrně, i když ta plemena budou prozatím asi mírně převažovat. V sekci Sport najdete v budoucnu vše, co se týká jezdectví a dostihového sportu. Od zkoušek základního výcviku přes výstroj koně a jezdce přes druhý parkurových překážek, drezuru, drezurni úlohy až po nejznámější světová závodiště.

Rozhodně tady nenajdete informace typu co snídal Aleš Opatrný, ani výsledky závodů. To by bylo myslím docela zbytečné, protože o tomto si můžete přečíst dalo by se říct všude jinde (Equichannel, ČJF...). Já si dávám na těchto stránkách spíš věnovat se koni jako živému tvorovi a ne jako tělocvičnímu nářadí. A bohužel často se vídá, že jezdci ke koni už nepřistupují jako k partnerovi, ale jako k nástroji pro dosažení své slávy a úspěchu. Z toho mě někdy mrazí v zádech.

Nicméně ježdění ke koním neodmyslitelně patří a nebudeme si nic nalhávat, je hlavním cílem našeho snaženi se. Koho by bavilo jenom kydat hnůj a krmit, když by se nemohl na koni svézt, nebo si zajezdit?

Já bych si přála, aby i tato sekce přispěla ke správnému pochopení smyslu jezdecví a vztahu ke koni. To znamená, abychom se všichni chovali ke koním jako k živým tvorům ať už se jedná o chladnokrevníky, rekreační koně, nebo špičkové závodní koně. Proto hned prvních pár článků je spíš takových všeobecných, až nudných. Ale po jejich přečtení si uvědomíte, že jsou vlastně strašně důležité a strašně pravdivé...

Osobně jsem se v ježdení nikdy nedostala na špičkovou úroveň, ale za těch X let svého soužití s koňmi jsem se naučila, že při jízdě na koni je nejdůležitější jezdit s citem a s trpělivostí. "Siloví" jezdci sice dokážou, že kůň dělá co chtějí, ale stojí to spíš za nic, než moc. Vždy je třeba si uvědomit, že když kůň něco neudělá tak jak chceme, je vždy chyba v nás. Buď jsme pobídku dali špatně, nebo kůň ještě není tak zralý, aby pochopil naše požadavky.

Pokud máte co říci k tomuto tématu, nebo chcete přispět svým článkem, stačí mi napsat na e-mail sport(zavináč)horses-online(tečka)cz.

Zdroje informací a obrázků:

  • Časopis Jezdectví (ročníky 1976 - 2003)
  • Průvodce jezdectvím - Linda Doležalová
Datum poslední změny: 7. ledna 2004