Horses-Online.cz

Středočeská jezdecká stezka

Náš nejvzdálenější bod vyjížďky (Foto: Katka Návojová)

Text a foto:

Středočeská jezdecká stezka: úsek Mníšek pod Brdy - Příbram

V roce 2005 vybudovalo sdružení z Litoměřic Polabskou jezdeckou stezku, čímž dali impuls k vybudování dalších stezek pro koně. Nejprve se na předešlou stezku napojila Středočeská jezdecká stezka I., vedoucí do Doks. Z Doks trasa pokračuje jako Středočeská jezdecká stezka II. A na ní jsme projely úsek mezi Mníškem pod Brdy a Příbramí.

V době odjezdu jsme nesehnaly žádnou mapu zobrazující koňské stezky v potřebné oblasti. Pouze jsme věděly, že stezka vede přes Mníšek pod Brdy do Příbrami, kam jsme také dojely.

Přenocovaly jsme u Trhových Dušníků (Příbram) na ranchi RR-Škrtilka u paní Rouskové. Služby byly příjemné. O koně bylo řádně postaráno. Dobře bylo postaráno i o jezdce, jak spaní, tak jídlo bylo báječné a příjemné byly balíčky na cestu.

Bohužel jsme neprojely celý plánovaný úsek z Příbrami do Velkého Chlumce. Povrch tras nebyl nejlepší, ale ne na všech cestách je možno trasu vést. Zato značkování ovlivnit jde. V okolí vesnice Liha jsme se několikrát pro špatné značkování vracely, později jsme stezku ztratily úplně.

Opět jsem stezku našly až u Velkého Chlumce, kde jsme přímo u rodiny Bardonů přespaly ve velmi příznivých podmínkách a skvělém prostředí.

Následně bychom chtěly pochválit velmi dobré vedení značky v úseku Velký Chlumec - Stožec. Na rozdíl od turistické značky vedené po asfaltové cestě, vede zde jezdecká stezka po lepší cestě.

Přestože se mnoha turistům nelíbí koně na turistických cestách, od Stožce po Skalku vede až na pár úseků cesta stále po červené turistické značce. Chvílemi se bohužel nevyhne též asfaltové cestě. Značení je zde lepší, přesto by se na některých rozcestích mohly značky pro jednodušší jízdu přidat.

Celkově jsou ale Jezdecké stezky skvělý nápad a doufáme, že stezek pro koně bude jen a jen přibývat, stejně jako stájí, kde si budeme moci nechat přenocovat koně.

Nakonec bychom chtěly upozornit, že mapa Středočeské jezdecké stezky II. není zcela přesná. Doporučujeme si počkat na plánované vydání jezdeckých stezek na mapách českých turistů, kde budou jezdecké značky společně se značkami turistickými a tím zlepšená orientace v terénu. Je patrné, že tato jezdecká mapa je pouze přechodná verze.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 28 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Středočeská jezdecká stezka
Foto: Katka Návojová
Popis: Já a moje osmiletá kobylka Terezka
Foto: Katka Návojová
Popis: Kamarádka a její 5 letý valach Vánek
Foto: Katka Návojová
Popis: Já s kamarádkou
Foto: Katka Návojová
Popis: Trasa nedaleko Velkého Chlumce - trasa turistická i jezdecká
Foto: Katka Návojová
Popis: Jízda lesem
Foto: Katka Návojová
Popis: Rozcestí stezek - les u Mníšku pod Brdy
Foto: Katka Návojová
Popis: Lepší trasa u Stožce
Foto: Katka Návojová
Popis: Koňská značka
Foto: Katka Návojová
Popis: Na statku u Bardonů
Foto: Katka Návojová
Popis: Ranch RR - Příbram
Foto: Katka Návojová
Popis: Ranní pohoda na Ranchi RR v Příbrami
Foto: Katka Návojová
Popis: Ranch RR - Příbram
Foto: Katka Návojová
Popis: Boxy na Ranchi RR
 
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 3. listopadu 2007